Polyvinylpyrrolidon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Polyvinylpyrrolidon
strukturní vzorec
strukturní vzorec
Obecné
Systematický název 1-ethenyl-2-pyrrolidon, homopolymer
Triviální název polyvinylpyrrolidon
Ostatní názvy povidon, polyvidon, krospovidon, kopovidon, PNVP, PVP
Anglický název Polyvinylpyrrolidone
Německý název Polyvinylpyrrolidon
Sumární vzorec (C6H9NO)n
Vzhled bílý až světle žlutý hygroskopický amorfní prášek
Identifikace
Registrační číslo CAS
SMILES C=CN1CCCC1=O
Vlastnosti
Molární hmotnost 2 500-25 000 000 g/mol
Teplota skelného přechodu 110-180 °C
Hustota 1,2 g/cm3
Bezpečnost
NFPA 704
NFPA 704.svg
1
1
0
Není-li uvedeno jinak, jsou použity
jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).

Polyvinylpyrrolidon (PVP) je ve vodě rozpustný polymer vyrobený z monomeru N-vinylpyrrolidonu:

Syntéza PVP

Polyvinylpolypyrrolidon (PVPP, krospovidon, kopovidon) je silně zesíťovaná modifikace PVP.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

PVP je rozpustný ve vodě a jiných polárních rozpouštědlech. Ve vodě má užitečnou newtonovskou viskozitu. Zasychá v podobě vločkovitého prášku, který snadno absorbuje atmosférickou vlhkost až do 40 % své hmotnosti. V roztoku má výtečné smáčivé vlastnosti a snadno tvoří film. Proto je dobrý pro tvorbu povlaků na materiálech nebo jako aditivum do povlaků.

Historie[editovat | editovat zdroj]

PVP byl poprvé syntetizován profesorem Walterem Reppem, který si ho v roce 1939 nechal patentovat jako jeden z nejzajímavějích derivátů acetylenové chemie. PVP se nejprve používal jako náhrada krevní plazmy, později v široké škále aplikací v medicíně, farmacii, kosmetice a průmyslové výroby.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Monomer je velmi toxický pro vodní organismy. Polymer (PVP) se však používal v první polovině 20. století jako plazma expander pro osoby, které utrpěly úraz.

PVP se používá jako pojivo v mnoha léčivých přípravcích vyráběných ve formě tablet. Při orálním podání jednoduše projde tělem. Při pitvách se však zjistilo, že krospovidon přispívá k poškození plicních cév u osob, které zneužívají tablety vstřikováním do krve.[1] Dlouhodobé účinky krospovidonu na plíce nejsou známy. PVP tvoří s jodem komplex nazývaný jodovaný povidon[2]) s dezinfekčními vlastnostmi. Tento komplex se používá v&nbspo;různých výrobcích, například roztocích, mastech, pesarech, tekutých mýdlech nebo chirurgických lázních.

PVP se výjimečně dobře váže na polární molekuly, od kterých si vypůjčuje polaritu. To vedlo k jeho používání ve vrstvách pro fotografické papíry a fólie k inkoustovému tisku a také pro inkousty do tiskáren.

PVP se používá i ve výrobcích pro péči o tělo, například šamponech nebo zubních pastách, v nátěrových hmotách a v lepidlech, která je třeba vlhčit, například pro poštovní známky a obálky. Používá se i v oztocích pro kontaktní čočky a v lázních pro kalení oceli. PVP byl základem prvních laků a gelů na vlasy, v některých je stále obsažen.

Jako aditivum do potravin se používá jako stabilizátor, má označení E1201. Polyvinylpolypyrrolidon (PVPP) se označuje jako E1202. Používá se také ve vinařském průmyslu pro čeření bílého vína. Některé zdroje udávají, že PVP a jeho deriváty jsou plně syntetické látky vyráběné z minerálních zdrojů[3]a proto by neměly být problém ani pro vegany.

V molekulární biologii lze PVP použít jako blokující činidlo při přenosu podle Southerna jako složka Denhardtova pufru. Je také výtečný v absorbování polyfenolů při čištění DNA. Polyfenoly jsou běžnou součástí mnoha rostlinných tkání a pokud nejsou odstraněny, mohou deaktivovat bílkoviny a tak inhibovat reakce jako PCR.

PVP má i mnoho technických aplikací:

Související články[editovat | editovat zdroj]


Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Polyvinylpyrrolidone na anglické Wikipedii.

  1. Santhi Ganesan M.D Embolized Crospovidone (poly[N-vinyl-2-pyrrolidone]) in the Lungs of Intravenous Drug Users Mod Pathol 2003;16(4):286–292[1]
  2. PVP-Iodine Accessed January 25, 2007
  3. http://www.ispcorp.com/products/pharma/content/brochure/plasdonePovidone/PlasdonePovidone.pdf
  4. United States Patent 6730316

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]