Polycarp Pengo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Polycarp Pengo
Narození 5. srpna 1944 (75 let)
Tanganika
Alma mater Papežská lateránská univerzita
Funkce katolický biskup (od 1984)
kardinál (od 1998)
diecézní biskup
katolický arcibiskup
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Znak kardinála Polycarpa Pengo

Polycarp kardinál Pengo (5. srpna 1944 Mwazye) je tanzanský římskokatolický kněz, arcibiskup arcidiecéze Dar es Salaam, kardinál.

Kněz[editovat | editovat zdroj]

Kněžské svěcení přijal 20. června 1971, další dva roky byl sekretářem biskupa diecéze Sumbawanga. Následující čtyři roky strávil na studiích na Accademia Alfonsiana při Papežské lateránské univerzitě v Římě (zde získal doktorát z teologie v roce 1977). Po návratu do vlasti přednášel v seminářích v městech Kipalapala a Segerea (zde byl také rektorem).

Biskup[editovat | editovat zdroj]

Dne 11. listopadu 1983 byl jmenovaný sídelním biskupem diecéze, hlavním světitelem při biskupském svěcení 6. ledna 1984 byl papež Jan Pavel II. V říjnu 1986 byl jmenovaný biskupem diecéze Tunduru-Masasi, v lednu 1990 se stal arcibiskupem-koadjutorem arcidiecéze Dar es Salaam. Řízení arcidiecéze se ujal 22. července 1992 (poté, co na tuto funkci vzhledem k dovršení kanonického věku rezignoval kardinál Laurean Rugambwa). Na jaře 1994 se účastnil biskupského synodu ve Vatikánu, který se věnoval církvi v Africe; byl členem sekretariátu synodu.

Kardinál[editovat | editovat zdroj]

Při konzistoři v únoru 1998 ho Jan Pavel II. jmenoval kardinálem. Dne 21. ledna 2007 byl zvolen předsedou Sympozia biskupských konferencí Afriky a Madagaskaru (SECAM).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Polycarp Pengo na polské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]