Politický systém Podněsterské moldavské republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sídlo Nejvyššího sovětu PMR a zároveň podněsterského prezidenta
Prezident Igor N. Smirnov

Podněstří je z pohledu mezinárodního práva integrální území Moldavské republiky, de facto se ale jedná o nezávislý stát, ve kterém nemá kišiněvská vláda žádnou moc. Podle ústavy je Podněstří prezidentskou republikou, ve které je prezident hlavou státu a zároveň hlavou vlády. Prezident je volen přímou volbou na pětileté funkční období. Od vzniku státu funkci zastává Igor Nikolajevič Smirnov. Jednokomorový parlament s 43 poslanci je volen všelidovým hlasováním na pět let, nazývá se Nejvyšší sovět Podněsterské moldavské republiky. Volby jsou založeny na volné soutěži více politických stran, z důvodu mezinárodního neuznání republiky se jich ale nezúčastňují zahraniční pozorovatelé. Žádný stát, kromě sporné Abcházie, Jižní Osetie a Náhorního Karabachu, podněsterské volby neuznává, OBSE prohlásila, že za současného stavu se v regionu nemohou konat demokratické volby.

Politické strany[editovat | editovat zdroj]

V Podněstří působí více politických stran, strany moldavské se voleb neúčastní, jelikož Podněsterskou moldavskou republiku neuznávají a ani v ní nejsou registrovány. Podněsterské politické strany je možno rozdělit na:

Podle sčítání lidu z roku 2004 mělo 107 600 občanů Podněstří i moldavské občanství. Při moldavských parlamentních volbách v roce 2005 bylo při podněsterských hranicích zřízeno devět speciálních volebních místností pro tyto občany, možnosti zúčastnit se voleb jich využilo asi 8 000.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]