Policejní akademie (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Policejní akademie
Původní názevPolice Academy
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka96 minut
Žánrkomedie
NámětNeal Israel
Pat Proft
ScénářNeal Israel
Pat Proft
Hugh Wilson
RežieHugh Wilson
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleSteve Guttenberg
Kim Cattrall
Bubba Smith
David Graf
George Gaynes
Michael Winslow
ProdukcePaul Maslansky
HudbaRobert Folk
KameraMichael D. Margulies
StřihRobert Brown
Zach Staenberg
Výroba a distribuce
Premiéra23. března 1984 (USA)
Produkční společnostThe Ladd Company
DistribuceWarner Bros. Pictures
Rozpočet$ 4 500 000
Tržby$ 81 198 894 (USA)
$ 146 000 000 (celosvětově)
Policejní akademie
Policejní akademie 2: První nasazení
Policejní akademie na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Policejní akademie je filmová komedie natočená v roce 1984, kterou režíroval Hugh Wilson. Film produkovala společnost The Ladd Company. Premiéru měl 23. března 1984. O premiérovém víkendu vydělal 8,5 milionu dolarů a celosvětově přes 149 milionů dolarů při rozpočtu 4,5 milionu dolarů a do roku 2021 zůstává nejúspěšnějším filmem série. Film dal vzniknout šesti pokračováním série Policejní akademie a na serveru Rotten Tomatoes má na základě 29 recenzí hodnocení 55 %. Filmová série od té doby získala status kultovní klasiky.

Obsah filmu[editovat | editovat zdroj]

Kvůli nedostatku policistů požaduje starostka nejmenovaného města Mary Sue Bealová, aby policejní oddělení přijímalo všechny nováčky. Lehkovážný Carey Mahoney, který se opakovaně dostal do problémů se zákonem, dostane od policejního kapitána Reeda na výběr: buď se přihlásí na policejní akademii, nebo půjde do vězení. Mahoney souhlasí s první možností, ale plánuje být tak špatným studentem, že bude vyloučen. Policejní šéf Henry Hurst, pobouřený starostovým plánem, se rozhodne, že nováčkům ztrpčí život natolik, že to vzdají.

Poručík Thaddeus Harris jim znepříjemňuje život, i když velitel Eric Lassard chce dát novým kadetům šanci. Harris jmenuje Copelanda a Blankese veliteli družstev, aby mu pomohli.

Lassard prozradí Mahoneymu svou dohodu s kapitánem Reedem, že ho udrží na policejní akademii dalších 24 týdnů. Mahoney se zamiluje do kadetky Karen Thompsonové a spřátelí se s ostatními kadety Larvellem Jonesem, lidským beatboxerem, "dámským" mužem Georgem Martinem, pistolemi posedlým strážným Eugenem Tackleberrym, zbabělcem Lesliem Barbarem a něžným obrem Mosesem Hightowerem.

Blankes a Copeland vyšetřují večírek pořádaný Mahoneym, který je oklame tvrzením, že jde o večírek v gay baru Modrá ústřice. Dvojice nastrčí do Mahoneyho koleje prostitutku, kterou najdou při kontrole pokojů. Při jejím pašování z areálu školy je Mahoney nucen se s ní schovat pod pódiem, když velitel Lassard vede skupinu policistů. Zatímco se Mahoney nedívá, prostitutka provádí Lassardovi felaci. Mahoney vyjde zpod pódia, ale zjistí, že Lassard je stále přítomen, což vede Lassarda k domněnce, že Mahoney byla pod pódiem sama.

Hightower Mahoneymu prozradí, že od svých dvanácti let neřídil auto. Aby Hightowerovi pomohli připravit se na řidičský test, ukradnou Copelandovi auto. Poté, co Hightower složí zkoušku, Copeland rasisticky urazí kolegyni kadetku Laverne Hooksovou kvůli nehodě. Hightower, rozzlobený urážkou, převrátí Copelandovo auto. Harris vyhodí Hightowera z akademie, čímž naštve ostatní kadety.

Blankesovi a Copelandovi se nepodaří obelstít Mahoneyho, aby s nimi bojoval poté, co najdou Copelandovo zničené auto. Barbara se Mahoneyho zastane a omráčí Copelanda tácem s obědem. Blankes se mstí a Mahoney se nechtěně zaplete do rvačky. Když se Harris zeptá, kdo rvačku začal, Mahoney vezme vinu na sebe a je vyloučen.

V centru města Fackler vyhodí z policejního auta jablko, které zasáhne muže zezadu do hlavy; to vyvolá řetězovou reakci násilí, která rychle přeroste ve všeobecnou vzpouru. Mahoney, který se právě chystá odejít, se místo toho připojí k ostatním kadetům, aby dav zpacifikoval. Kadeti se omylem dostanou do epicentra nepokojů a jeden zločinec ukradne Blankesovi a Copelandovi revolvery, načež se oba ukryjí v baru Blue Oyster. Gang výtržníků zajme Harrise a vůdce jejich skupiny si ho vezme jako rukojmí. Mahoney se pokusí Harrise zachránit, ale je rovněž zajat jako rukojmí. Objeví se Hightower, šíleného muže oklame a srazí ho ze schodů, aby ho Hooksová zatkla.

Mahoney i Hightower jsou znovu přijati do služby a za záchranu Harrise a dopadení jeho únosce obdrží nejvyšší ocenění akademie a medaile. Film končí promocí všech kadetů.

Výroba[editovat | editovat zdroj]

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Paul Maslansky říká, že nápad na film dostal, když v San Franciscu natáčel film The Right Stuff: Všiml jsem si party směšně vypadajících policejních kadetů, které oblékal frustrovaný seržant. Byla to neuvěřitelná banda - včetně dámy, která musela vážit přes dvě stě kilo, a povadlého muže, kterému bylo hodně přes padesát. Zeptal jsem se na ně seržanta a ten mi vysvětlil, že starosta nařídil, aby oddělení přijalo na akademii široké spektrum. "Musíme je přijmout,"... [řekl] ... "A jediné, co můžeme udělat, je vyprat je." "A co s tím?" zeptal jsem se. Maslansky řekl, že ho zajímá: "Ale co když to skutečně zvládnou?" "Ne," odpověděl. S tímto nápadem se obrátil na Alana Ladda mladšího, který souhlasil s financováním. Neal Israel byl najat, aby společně s Patem Proftem napsal scénář. Israel řekl: Jde o blok komediálních scén. Snad nejznámější byly zjevné výsledky chlapů, kteří jedli fazole ve filmu ´Blazing Saddles´. Pokud máte čtyři nebo pět takových blokových komediálních scén v teenagerovské komedii, máte hit. Pokud jsou vaše blokové komediální scény velmi, velmi silné, máte trhák. Hugh Wilson byl najat jako režisér na základě svého úspěchu s filmem WKRP v Cincinnati, přestože neměl mnoho zkušeností s filmy tohoto žánru. Viděl pak spoustu takových filmů a říká: "Bylo to dost skličující. To mě okamžitě přesvědčilo, abych ubral na slizkosti. Požádal jsem o pravomoc vylepšit scénář Israel-Proft a dostal jsem ji. Při zachování hesla ´vtipné jsou peníze´ jsem chtěl jít spíše po skutečném smíchu než po prvcích, jako je bezdůvodný sex a protistátní výboje. Chtěl jsem vtipy, které mají kořeny v realitě." Maslansky říká, že Wilson "odstranil spoustu vulgarit; některé věci jsem považoval za nezbytné. Obával jsem se, že se to začíná homogenizovat, a řekl jsem Hughovi: ´Nechme tam nějakou tu flatulenci´."

Wilson říká: "Zjistil jsem, že scéna ve sprše, scéna na večírku a scéna felace jsou povinné; musel jsem je tam dát. Takže jsem se musel snažit, aby ty scény byly co nejumělečtější." Podle Los Angeles Times zůstalo z izraelské a proftské verze filmu asi "20 hlavních prvků". Israel říká, že když Wilson a Maslansky odevzdali Ladd Company svůj přepis, "byl odmítnut a projekt byl téměř odložen. Teprve když tam vrátili desítky našich gagů, dostal projekt zelenou". Mezi scény, s nimiž Wilson nebyl spokojen, patřila scéna felace a scéna, v níž byl policejní seržant vržen do hřbetu koně. Bylo dosaženo kompromisu, kdy tyto akty nebyly ve skutečnosti ukázány.

"Uvědomuji si, že nechutnosti, hrubosti a hrubosti můžete dotáhnout jen tak daleko, než to divákům začne připadat strašně repetitivní a ne tak vtipné," řekl Wilson. "Po obrovském úspěchu Policejní akademie si už nemyslím, že musíte ukazovat ženská prsa nebo dělat kruté etnické vtipy - nemluvě o rozbujelém sexismu. A už vůbec nemusíte reprodukovat zvuky, které vydává přecpané tělo."

Natáčení[editovat | editovat zdroj]

Úvodní scény se natáčely v Torontu v Ontariu. Scéna s kamerovou budkou se natáčela na mostě Cherry Street Bridge v Torontu. Samotná akademie se dříve nacházela v areálu psychiatrické léčebny Lakeshore v Etobicoke a od té doby se z ní stal kampus Humber College v Lakeshore. Studiové scény se natáčely v Lakeshore Film Studios, městské scény se natáčely v různých částech Toronta.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

George Gaynes velitel Eric Lassard
G. W. Bailey kapitán Thaddeus Harris
Steve Guttenberg kadet Carey Mahoney
Michael Winslow kadet Larvell Jones
Bubba Smith kadet Moses Hightower
David Graf kadet Eugene Tackleberry
Marion Ramsey kadet Laverne Hooksová
Andrew Rubin kadet George Martin
Kim Cattrall kadet Karen Thompson
Donovan Scott kadet Barbara
Debralee Scott paní Facklerová
Bruce Mahler kadet Douglas Fackler
Scott Thomson kadet Chad Copeland
Brant von Hoffman kadet Kyle Blankes
Ted Ross kapitán Reed

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Police Academy – Dümmer als die Polizei erlaubt na německé Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]