Polévka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hovězí polévka

Polévka je nejčastěji teplé, tekuté až mírně husté jídlo. Připravuje se z vody, zeleniny, masa, masového vývaru, tuku, ovoce, kuchyňské soli a dalších přísad. Obvykle se podává jako předkrm před hlavním chodem. Polévky se obecně dělí na čiré a zahuštěné.

Základním produkt pro všechny druhy polévek je voda. Ve vodě se vaří různé přísady, které dodávají polévce výslednou chuť, barvu a vůni. Polévka obvykle obsahuje maso, drůbež, zvěřinu nebo ryby. K masu se přidává zelenina, ovoce, rýže, různé zavářky nebo těstoviny.

Čiré polévky

Slepičí polévka

Čirá polévka je vývar z masa. Nejčastěji se používá maso hovězí nebo drůbeží. Nejznámějším zástupcem v této skupině je hovězí polévka nebo bujon, slepičí nebo kuřecí polévka a polévky s dalšími přísadami nudlová polévka, polévka s játrovými knedlíčky, fritátová polévka, polévka s uzeným masem, cibulová polévka aj.

Zahuštěné polévky

Zahuštěné polévky jsou takové polévky, které se při přípravě pomocí různých přísad zahušťují. Jsou to různé krémové polévky nebo polévky zahuštěné jíškou a také polévky zahuštěné jinými přísadami, které se vaří společně s masem. Příkladem může být rýže, brambory, hrách, čočka, fazole nebo jiné luštěniny, zelí, ale také mléko, smetana nebo syrové vejce nebo jen vaječný žloutek.

České polévky

Hrachová polévka
Bramboračka s rohlíkem

Odkazy

Logo Wikimedia Commons Galerie polévka na Wikimedia Commons

CHYBA: {{Wikislovník}} — Nespecifikovaný typ odkazu. Použijte některý z parametrů „heslo“, „kategorie“, „příloha“.