Pokoutníkovití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxPokoutníkovití
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenklepítkatci (Chelicerata)
Třídapavoukovci (Arachnida)
Řádpavouci (Araneae)
Podřáddvouplicní (Labidognatha)
NadčeleďAgelenoidea
ČeleďPokoutníkovití (Agelenidae)
C. L. Koch, 1837
Areál rozšíření
rody
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pokoutníkovití (Agelenidae) je čeleď pavouků, která zahrnuje přibližně 500 druhů, z nich většina žije na severní polokouli. V Česku žije asi 10 druhů.

Pavouci této čeledi měří od 5 do 18 mm. Jejich významným rozpoznávacím znakem je tvar zadních snovacích bradavek, které jsou vždy dvojčlánkové a mnohem delší než přední snovací bradavky. Na tarzálních článcích je přítomná řada trichobotrií (chloupky schopné vnímat zvukové vibrace), které směrem ke konci nohy nabírají na délce. Tělo je porostlé peříčkovitými (plumózními) chloupky, hlavohruď je velká a dlouhá téměř jako zadeček.

Pokoutníci obývají pavučinovou rourku, na kterou často navazuje vodorovná, plachtovitá síť, jejíž vlákna nikdy neobsahují lep. Tato pavučina je vícevrstevná, pavouk ji neustále zdokonaluje. Jakmile se v síti objeví kořist, pokoutník na ni okamžitě zaútočí, případně kolem ní nejprve obíhá a opřádá ji pavučinou. Usmrcenou kořist si odnese do pavučinové rourky. V této rource probíhá i kopulace a bývá zde zavěšován kokon s vajíčky.

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jan Buchar, Antonín Kůrka, Naši pavouci, Academia

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]