Přeskočit na obsah

Poklopec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Poklopec

Poklopec je součást kalhot v jejich přední horní části, sloužící k jejich rychlému rozepnutí a pohodlnému sundávání.

Ve starší češtině mělo slovo poklopec též význam obdobný dnešnímu příklop (např. sklápěcí část pasti na ptáky).[1]


Ve středověku byla přední část mužských kalhot sklápěcí, horní část se ke kalhotám přivazovala.[2] Zvýrazňování poklopce přišlo do módy ve Španělsku v období renesance, kdy kalhoty nad kolena měly tvar hruškovitý nebo kulovitý; nápadně se zvýrazňování poklopce projevovalo v odívání lancknechtů v 16. století.[3] „Španělská“ móda vycpávaných kalhot a zvýrazněných poklopců se změnila v období baroka, po roce 1618. Přetrvalo jeho připevňování šňůrkami nebo háčky.

Poklopce se dvěma knoflíky umístěnými rovnoběžně s pasem se zachovaly u tradičních kožených kalhot užívaných v Německu a Rakousku (česky hovorově nazývaná padací most).

Po roce 1800 se zapínání kalhot stalo čistě funkčním, ztratilo svou dekorativnost a po roce 1850 bylo překrýváno pruhem látky.

Zapínání poklopců zdrhovadlem se prosadilo poměrně pozdě. Jeho propagátorem se stal britský král Eduard VIII. ve 30. letech 20. století.[4] U dámských kalhot je tradiční zapínání na levé straně nebo vzadu stále častěji nahrazováno zapínáním vpředu, na knoflíky nebo zdrhovadlem.[5]

Provedení

[editovat | editovat zdroj]
Návod na šití poklopce (1927)

Poklopec je tvořen různě dlouhým nastřižením látky, která je obešita, aby se dále nepárala.[6] Uprostřed je nejčastěji všito zdrhovadlo, někdy knoflíky. Ve vrchní části se nachází větší knoflík nebo kovový háček, který slouží k tomu, aby se zapnutý zip nerozjížděl či knoflíky nerozepínaly.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hosenlatz na německé Wikipedii.

  1. JUNGMANN, Josef. Slownjk česko-německý Josefa Jungmanna III.. Praha: Knjžecí arcibiskupská knihtiskárna, 1837. Dostupné online. S. 245. 
  2. WINTER, Zikmund. Dějiny kroje v zemích českých od počátku století 15.. Praha: F. Šimáček, 1893. Dostupné online. Kapitola 7. Nohavice a obuv, s. 159. 
  3. PETRASOVÁ, Jana. Historický vývoj pánských kalhot. 2005. Bakalářská práce. Technická univerzita v Liberci. Vedoucí práce Eliška Kadlecová. Dostupné online.
  4. CLARK, Neil. So how did we fall under the spell of the zip?. Express. 2013-04-29. (anglicky) 
  5. ENGELHARTOVÁ, Helena. Kalhoty v dámském odívání. Liberec, 2007. Diplomová práce. Technická univerzita Liberec. Vedoucí práce Eliška Kadlecová. s. 29. Dostupné online.
  6. STRÁNSKÁ, Olga. Praktická hospodyňka. Praha: F. Strnadel, 1927. Dostupné online. Kapitola Poklopec, s. 690.