Pohřebiště Åsa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pohřebiště Åsa je souborem 250 hrobových polí – včetně 45 mohyl a 160 kamenných seskupení. Je jedním z největších dochovaných pohřebišť z pozdní doby železnéraného středověku.

Åsa gravfält-5.jpg

Pohřebiště Åsa se nachází se ve Švédsku na ostrově Selaön, v oblasti Ytterselö, v části Strängnäs. Od Birky je farnost vzdálena max. 20 kilometrů vodní cestou. Selaön je největší ostrov v jezeře Mälaren a s pevninou jej (teprve od poloviny 20. století) spojuje most ve Stallarholmenu. Dalším pohřebištěm na ostrově Selaön jsou hrobová pole Östa.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Venkovská polní silnice

Jen podél této polní silnice, která vede po hřebeni ostrova Selaön, se nachází téměř tisíc hrobů. Většina z nich se jeví jako kulaté a klenuté kopce. Některá hrobová pole jsou ohraničena menhiry. V lokalitě Åsa je nejvýraznější seskupení osmnácti kamenů ve tvaru lodě. Toto místo je 33 metru dlouhé, 8 metrů široké a původně se skládalo z 24 kamenů. U silnice se nachází i runový kámen č. 200, jehož nápis z prvního tisíciletí n. l. v překladu zní: „Trotte, Rolev, Östen, Nase a Glägge postavili tento kámen Arnstenovi, svému otci“. Během švédského vikingského věku (793–1103) byla těla zesnulých obvykle spálena na hranici. Poté byl na zbytcich hranice postaven hrob. Do hrobu se vkládaly osobni věci nebožtíka, např. hřeben, brousek či nůž. Vzácnější jsou nálezy zbraní a šperků.

Flora[editovat | editovat zdroj]

Pulsatilla vulgaris, pohřebiště Åsa

Na pohřebišti se vyskytují chráněné druhy ptáků, motýlů i rostlin, např. koniklec německý (Pulsatilla vulgaris). Území spadá pod ochranu Natura 2000.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Åsa gravfält na švédské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Pohřebiště Åsa na Wikimedia Commons