Euroliga v basketbalu žen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
O soutěži mužů pojednává článek Euroliga v basketbalu.

Euroliga v basketbale žen (FIBA EuroLeague Women) je nejvyšší evropská soutěž ženských basketbalových družstev (na klubové úrovni). Soutěž se koná každoročně od roku 1997. Předchůdcem byl Pohár mistrů evropských zemí v basketbale žen (PMEZ), hraný každoročně od sezóny 1958/59 do sezóny 1995/96.

Přehled finalistů[editovat | editovat zdroj]

Rok Místo finále Vítěz Finalista 1. zápas 2. zápas
Pod názvem Pohár mistrů evropských zemí v basketbalu žen
1958/59 Bulharsko BK Slavia Sofia Sovětský svaz Dynamo Moskva *63–40 34–*44
1959/60 Sovětský svaz Daugava Riga Bulharsko BK Slavia Sofia 62–*28 *49–43
1960/61 Sovětský svaz Daugava Riga Československo Slovan Orbis Praha 76–*77 *72–37
1961/62 Sovětský svaz Daugava Riga Sovětský svaz Spartak Leningrad *55–38 48–*44
1962/63 Bulharsko BK Slavia Sofia Československo Slovan Orbis Praha 52–*57 *60–49
1963/64 Sovětský svaz Daugava Riga Československo Sparta Praha 63–*58 *40–43
1964/65 Sovětský svaz Daugava Riga Bulharsko BK Slavia Sofia *49–31 52–*62
1965/66 Sovětský svaz Daugava Riga Československo Slovan Orbis Praha *62–39 73–*56
1966/67 Sovětský svaz Daugava Riga Československo Sparta Praha *56–41 55–*52
1967/68 Sovětský svaz Daugava Riga Československo Sparta Praha *76–45 58–*47
1968/69 Sovětský svaz Daugava Riga Východní Německo SC Chemie Halle *62–48 82–*57
1969/70 Sovětský svaz Daugava Riga Polsko Wisła Krakov *61–45 59–*42
1970/71 Sovětský svaz Daugava Riga Francie Clermont UC 72–*59 *62–56
1971/72 Sovětský svaz Daugava Riga Československo Sparta Praha *80–59 86–*59
1972/73 Sovětský svaz Daugava Riga Francie Clermont UC 64–*44 *83–60
1973/74 Sovětský svaz Daugava Riga Francie Clermont UC *96–67 69–*53
1974/75 Sovětský svaz Daugava Riga Československo Sparta Praha *87–59 72–*56
1975/76 Československo Sparta Praha Francie Clermont UC 55–*58 *77–57
1976/77 Španělsko Barcelona Sovětský svaz Daugava Riga Francie Clermont UC 79–53
1977/78 Francie Nice Itálie Sesto San Giovanni Československo Sparta Praha 74–66
1978/79 Španělsko A Coruña Jugoslávie Crvena zvezda Bělehrad Maďarsko BSE Budapešť 97–62
1979/80 Francie Wittenheim Itálie Fiat Torino Bulharsko Miňor Pernik 75–66
1980/81 Francie Saint-Nazaire Sovětský svaz Daugava Riga Jugoslávie Crvena zvezda Bělehrad 83–65
1981/82 Německo Kolín nad Rýnem Sovětský svaz Daugava Riga Bulharsko Miňor Pernik 78–56
1982/83 Itálie Benátky Itálie AS Vicenza Německo DJK Agon Düsseldorf 76–67
1983/84 Maďarsko Budapešť Bulharsko BC Levski Sofia Itálie AS Vicenza 82–77
1984/85 Itálie Viterbo Itálie AS Vicenza Sovětský svaz Daugava Riga 63–55
1985/86 Itálie Milán Itálie AS Vicenza Německo DJK Agon Düsseldorf 71–57
1986/87 Řecko Soluň Itálie AS Vicenza Sovětský svaz ŽBK Dynamo Novosibirsk 86–73
1987/88 Německo Düsseldorf Itálie AS Vicenza Sovětský svaz ŽBK Dynamo Novosibirsk 70–64
1988/89 Itálie Florencie Jugoslávie Jedinstvo Tuzla Itálie AS Vicenza 74–70
1989/90 Itálie Cesena Itálie Trogylos Enimont Priolo Sovětský svaz CSKA Moskva 86–71
1990/91 Španělsko Barcelona Itálie Conad-Unicar Cesena Švédsko Arvika Basket 84–66
1991/92 Itálie Bari Španělsko PB Valencia Společenství nezávislých států Dynamo Kyjev 66–56
1992/93 Španělsko Llíria Španělsko PB Valencia Itálie SFT Como 66–58 (prodl.)
1993/94 Polsko Poznaň Itálie SFT Como Španělsko PB Valencia 79–68
1994/95 Itálie Como Itálie SFT Como Španělsko PB Valencia 64–57
1995/96 Bulharsko Sofie Německo BTV Wuppertal Itálie SFT Como 76–62
Přejmenováno na Euroliga žen
1997 Řecko Larisa Francie CJM Bourges Německo BTV Wuppertal 71–52
1997/98 Francie Bourges Francie CJM Bourges Španělsko Pool Getafe Madrid 76–64
1998/99 Česko Brno Slovensko SCP Ružomberok Itálie SFT Como 63–48
1999/00 Slovensko Ružomberok Slovensko SCP Ružomberok Francie CJM Bourges 67–64 (2. prodl.)
2000/01 Itálie Messina Francie CJM Bourges Francie US Valenciennes Olympic 73–71
2001/02 Francie Liévin Francie US Valenciennes Olympic Polsko Lotos Gdyně 78–72
2002/03 Francie Bourges Rusko UGMK Jekatěrinburg Francie US Valenciennes Olympic 82–80
2003/04 Maďarsko Pécs Francie US Valenciennes Olympic Polsko Lotos Gdyně 93–69
2004/05 Rusko Samara Rusko VBM-SGAU Samara Česko Gambrinus Brno 69–66
2005/06 Česko Brno Česko Gambrinus Brno Rusko VBM-SGAU Samara 68–54
2006/07 Rusko Vidnoje Rusko Spartak Moskevská oblast Španělsko Ros Casares Valencia 76–62
2007/08 Česko Brno Rusko Spartak Moskevská oblast Česko Gambrinus Brno 75–60
2008/09 Španělsko Salamanca Rusko Spartak Moskevská oblast Španělsko Halcón Avenida Salamanca 85–70
2009/10 Španělsko Valencie Rusko Spartak Moskevská oblast Španělsko Ros Casares Valencia 87–80
2010/11 Rusko Jekatěrinburg Španělsko Halcón Avenida Salamanca Rusko Sparta&K 68–59
2011/12 Turecko Istanbul Španělsko Ros Casares Valencia Španělsko Rivas Ecópolis 65–52
2012/13 Rusko Jekatěrinburg Rusko UGMK Jekatěrinburg Turecko Fenerbahce Istanbul 82–56
2013/14 Rusko Jekatěrinburg Turecko Galatasaray Istanbul Turecko Fenerbahce Istanbul 69–58
2014/15 Česko Praha Česko ZVVZ USK Praha Rusko UGMK Jekatěrinburg 72–68
2015/16 Turecko Istanbul Rusko UGMK Jekatěrinburg Rusko Naděžda Orenburg 72–69
2016/17 Rusko Jekatěrinburg Rusko Dynamo Kursk Turecko Fenerbahce Istanbul 77-63

* označeno skóre družstva, které hrálo doma.

Nejúspěšnější kluby soutěže[editovat | editovat zdroj]

Získané tituly
Klub Tituly Vítězné ročníky
Lotyšsko TTT Riga 18 1960, 1961, 1962, 1964, 1965, 1966, 1967, 1968, 1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1975, 1977, 1981, 1982
Itálie AS Vicenza 5 1983, 1985, 1986, 1987, 1988
Rusko Spartak Moskevská oblast 4 2007, 2008, 2009, 2010
Španělsko Ros Casares Valencia 3 1992, 1993, 2012
Francie Tango Bourges Basket 3 1997, 1998, 2001
Rusko UGMK Jekatěrinburg 3 2003, 2013, 2016
Bulharsko BK Slavia Sofia 2 1959, 1963
Itálie SFT Como 2 1994, 1995
Slovensko SCP Ružomberok 2 1999, 2000
Francie US Valenciennes Olympic 2 2002, 2004
Česko BLC Sparta Praha 1 1976
Itálie Sesto San Giovanni 1 1978
Srbsko Crvena Zvezda Bělehrad 1 1979
Itálie Fiat Torino 1 1980
Bulharsko BC Levski Sofia 1 1984
Bosna a Hercegovina Jedinstvo Tuzla 1 1989
Itálie Trogylos Enimont Priolo 1 1990
Itálie Conad-Unicar Cesena 1 1991
Německo BTV Wuppertal 1 1996
Rusko VBM-SGAU Samara 1 2005
Česko BK Handicap Brno 1 2006
Španělsko Halcón Avenida Salamanca 1 2011
Turecko Galatasaray Istanbul 1 2014
Česko ZVVZ USK Praha 1 2015
Rusko Dynamo Kursk 1 2017