Pohádkový orloj v Ostravě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ostravský orloj

Pohádkový orloj v Ostravě[1][2] je součást nové přístavby Divadla loutek Ostrava. Na rozdíl od tradičních orlojů neobsahuje astronomický ciferník, ale jen symbol hvězdné oblohy a troje dveře, které ukrývají šest dřevěných pohádkových postav: krále, královnu, čerta, anděla a smrtku bojující s kašpárkem. Orloj se spouští od osmé hodiny ranní do osmé večerní v každou sudou hodinu.

S ideou zasadit do průčelí přístavby orloj přišel architekt Petr Hájek, který se podílel i na stavbě hlavní scény Divadla loutek z roku 1999. Autorem výtvarného řešení orloje je Tomáš Volkmer. Loutky zhotovil řezbář Pavel Skorkovský a doprovodnou hudbu složil Vlastimil Ondruška. Orloj byl spuštěn 21. února 2011, avšak celá přístavba byla slavnostně otevřena o tři měsíce později.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b HONUS, Aleš. V Ostravě dokončili orloj, spustí ho v půlce února. Novinky.cz [online]. Borgis, 2011-02-02 [cit. 2011-02-21]. Dostupné online. 
  2. Archivovaná kopie. www.msregion.cz [online]. [cit. 2011-08-03]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2014-02-21. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]