Poggio Bracciolini

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Poggio Bracciolini
Rodné jménoGiovanni Francesco Poggio Bracciolini
Narození11. února 1380
Terranuova Bracciolini
Úmrtí30. října 1459 (ve věku 79 let)
Florencie
Povoláníhistorik, klasický učenec, filozof, překladatel a spisovatel
DětiJacopo Bracciolini
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gianfrancesco (nebo Giovanni Francesco) Poggio Bracciolini (latinský Poggius (Florentinus); 11. února 1380 dnešní Terranuova Bracciolini – 30. října 1459 Florencie) byl jedním z nejslavnějších humanistů italské renesance. Byl jedním z průkopníků humanistického hnutí, protože znovu objevil některá důležitá díla starověku a znovu je zpřístupnil evropským intelektuálům. Významný je též jeho příspěvek k vývoji latinky; je považován za vynálezce humanistického písma.

Jako papežský tajemník byl přítomen na kostnickém koncilu. Do doby jeho tamního pobytu spadá list, který napsal jako očitý svědek odsouzení a popravy mistra Jeronýma Pražského svému příteli Leonardovi z Arezza.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Poggio Bracciolini na německé Wikipedii.

  1. Ottův slovník naučný: illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. Díl 19. V Praze: J. Otto, 1902. 1051 s. cnb000277218. Heslo „Poggio Bracciolini", s. 1043. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BRACCIOLINI, Poggio. Dopis Poggia z Florencie Leonardovi z Arezza o smrti M. Jeronýma Pražského. Překlad A. Matějů–Janáčková. Křesťanská revue. Roč. 33 (1966), čís. 10, s. 226–228. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]