Podpolaní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Poloha regionu

Podpolaní (v některých textech Zvolensko) je slovenský region a zahrnuje okresy Detva a Zvolen.

Území sousedí na severovýchodě s Horním Pohroním, na jihovýchodě s Novohradem, na jihozápadě s Hontem a na severozápadě s Tekovem. Nachází se v centrální části Banskobystrického samosprávního kraje. Jde o souvislé území zahrnující celý okres Detva, obce Očová, Zvolenská Slatina a Lukavica z okresu Zvolen, obec Hrochoť z okresu Banská Bystrica, obec Budiná z okresu Lučenec. Území na severu hraničí s okresem Brezno, na východě a jihovýchodě s okresy Poltár a Lučenec, na jihu s výběžky okresu Veľký Krtíš a na západě s okresem Zvolen.

Podpolaní patří k povodím řek Hron a Ipeľ. Nejvýznamnějšími toky jsou Slatina, Krivánsky potok, Ipeľ a Tisovník. Území představuje typickou podhorskou oblast s charakteristickým rozptýleným osídlením, které je svojí rozlohou a strukturou specifickým jevem i v rámci Slovenska. Území dominuje masiv Poľany, nejvyšší vyhaslá sopka ve střední Evropě s výškou 1458 m. Nejnižší bod oblasti dosahuje 349 m n. m. v obci Vígľaš. Na území žije téměř 38 000 obyvatel na rozloze přes 588 km².

Kultura a zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Malebná podohoská krajina vyniká přírodními krásami, množství lesů, potoků a minerálních pramenů, ale také jedinečnou a stále živou lidovou kultúrou. Stratovulkán Poľana se řadí mezi nejvyšší vyhaslé sopky v Evropě. Území Poľany bylo vyhlášeno za chráněnou krajinnou oblast a zařazeno do sitě světových biosférických rezervací UNESCO (20 360 ha). Nacházejí se zde vzácné ekosystémy.
  • Oblíbeným cílem turistických vycházek Podpolaním jsou zajímavé skalní bradla, pozůstatky sopečné činnosti Poľany. K přírodním zajímavostem kraje patří vodopád Bystré, Bátovský balvan, Jánošíkova skála a mnohé další.
  • Folklórní tradice Podpolaní přetrvávají dodnes, uchovávají se z generace na generaci. Jejich nejvýznamnější přehlídkou je bezpochyby festival Folklórní slavnosti pod Poľanou v Detvě, kde se setkávají folklórní soubory a lidoví umělci z celého Slovenska a jiných zemí. Podpolaní je známé stále živými folklórními tradicemi. Interiér lidové světnice a množství lidověuměleckých výrobků je možné vidět v Muzeu uja Kapustíka v Ponikách. Region Podpolaní je charakteristický spíše roztroušenými usedlostmi než velkými turistickými centry. Dřevěné vyřezávané kříže s osobitou dřevořezbou, umístěné na hrobech a při cestách zpestřují kraj v okolí masivu Poľany.
  • Administrativním centrem regionu je okresní město Detva, lyžařské centrum představuje Hriňová s lyžařským střediskem Košútka.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Podpoľanie na slovenské Wikipedii.