Podlahové topení

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Podlahové topení se řadí do skupiny velkoplošného vytápění, spolu se stěnovým a stropním vytápěním. Může být buď teplovodní, teplovzdušné nebo elektrické. Díky nízké povrchové teplotě otopné plochy tento systém patří mezi nízkoteplotní otopné soustavy.

  • Podlahové teplovodní vytápění umožňuje přesně nastavit průběh profilu teplot ve vytápěných prostorech pro každý den. Výškový průběh teplot u teplovodních podlahových topných systémů téměř odpovídá fyziologickému ideálu vytápění. Je vhodné ho využít při zapojení s nízkoteplotním zdrojem, jako jsou kondenzační kotle, solární systémy nebo tepelná čerpadla, nejčastěji typu vzduch/voda nebo země/voda.[1]
  • Teplovzdušné vytápění není podlahovým vytápěním v pravém slova smyslu, protože jednak není velkoplošným systémem a navíc zcela postrádá sálavou složku.[2]
  • Podlahové elektrické vytápění je vhodné pro nízkoenergetické domy, kdy je využíváno možnosti navrhnout řešení přesně odpovídající nízké tepelné ztrátě.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Odborník radí, kdy se vyplatí pořídit tepelné čerpadlo na vytápění [online]. Elektrina.cz [cit. 2019-10-09]. Dostupné online. 
  2. Podlahové vytápění [online]. [cit. 2019-10-09]. Dostupné online.