Podkrušnohorský přivaděč

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Podkrušnohorský přivaděč
Akvadukt přes Chomutovku
Akvadukt přes Chomutovku
Základní informace
Délka toku 33,8 km
Světadíl Evropa
Hydrologické pořadí 1-14-01-001
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Ústecký kraj)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Bílina
Poznámka Parametr "poznámka" (nyní s hodnotou "přivaděč") šablony "Infobox - vodní tok" je zastaralý. Více informací po kliknutí.přivaděč
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Podkrušnohorský přivaděč nebo Přivaděč Ohře–Bílina je vodní dílo, soustava vodních kanálů, potrubí a nádrží, které chrání podkrušnohorské povrchové doly před povodněmi z menších krušnohorských toků, zásobuje vodou z řeky Ohře průmysl v oblasti města Chomutov a celoročně přivádí dostatek vody do řeky Bíliny. Stavba přivaděče začala v roce 1957 a byla dokončena v roce 1982. Celé dílo o délce 33,8 km[1] je rozprostřeno téměř od města Klášterec nad Ohří až za Jirkov. Vlastníkem a správcem přivaděče je státní podnik Povodí Ohře.

Podkrušnohorský přivaděč není jediným dílem, které přivádí vodu z Ohře do Bíliny. Druhým takovým dílem je Průmyslový vodovod Nechranice.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Samotný přivaděč je dnes rozdělen do dvou částí:

  • Přivaděč Ohře–Bílina (Přivaděč průmyslové vody), postaven v letech 1957–1967, 3,2 km potrubí, 22,4 km dlouhý kanál přivádí vodu do Jirkova do řeky Bíliny, kapacita 27 m³/s.
  • Podkrušnohorský přivaděč, postaven v letech 1973–1982 přivádí vodu Bíliny oklikou do nádrže Újezd a tedy zpět do Bíliny, kapacita 56 m³/s

I po přejmenování části přivaděče se na mapách stále objevuje název Podkrušnohorský přivaděč po celé délce kanálu. Někdy se naopak celému kanálu říká Přivaděč Ohře–Bílina.

Odběr vody z Ohře[editovat | editovat zdroj]

Voda pro přivaděč se odebírá na levém břehu Ohře v katastru Mikulovic. Původně vodu čerpalo jedno čerpadlo o výkonu 1000 l/s, ale poté, co Elektrárny Prunéřov získaly vlastní zdroj vody, bylo čerpadlo nahrazeno čtyřmi novými. Každé z nich přečerpá 180 l/s. Nové řešení umožňuje snazší regulaci průtoku vody přivaděčem.

Z Ohře se čerpá voda do přelivového objektu, koryta zakrytého betonovými panely. Přelivový objekt začíná nad vsí Ciboušov, přibližně 100 m nad hladinou řeky Ohře u Rašovic. Končí po asi třech km před dnes již uzavřeným úložištěm popelovin Elektráren Prunéřov. Pod úložištěm je přivaděč sveden do potrubí. Na povrch zase vystupuje až asi kilometr na východ od něj. Nedaleko od úložiště překračuje Prunéřovský potok.

Průběh přivaděče[editovat | editovat zdroj]

Přivaděč v jednom z úseků vede podél železniční trati Chomutov–Vejprty

Převaděč dále pokračuje východním směrem k obci Málkov, kde sbírá vodu z horního toku potoka Hutná (potok je přerušen povrchovým dolem). Na předměstí Chomutova mimoúrovňově překonává potok Hačka, přičemž část své vody do něj odvádí, a to jak přímo spojovacím kanálem, tak nepřímo přes Uklidňující nádrž a Panský rybník.

V Chomutově přivaděč přetéká po akvaduktu přes Chomutovku. Mezi Chomutovem a Jirkovem vede pod Březencem v podzemí a je na něm malá vodní elektrárna. Pak se přivaděč kříží s Březeneckým potokem. Až do tohoto místa se přivaděč oficiálně nazývá Přivaděč Ohře–Bílina. Krátce na to se jeho voda slévá s řekou Bílinou v malé společné nádrži, z níž zase oba toky vytékají. Bílina teče východním směrem rovnou do nádrže Újezd. Přivaděč teče nejprve asi 5 km severovýchodně do obce Vysoká Pec. Cestou sbírá vodu potoka Lužec. Ve Vysoké Peci se stáčí na jih a rozděluje do dvou ramen. Jedno teče jihozápadním směrem zpět k řece Bílině, aby se s ní slilo těsně před jejím ústím do nádrže Újezd. Druhé odvádí vodu jihovýchodně spojovacím korytem rovnou do Bíliny tekoucí pod nádrží Újezd. Soutok leží na západním konci Ervěnického koridoru, který na Podkrušnohorský přivaděč navazuje.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Seznam významných vodních toků

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]