Přeskočit na obsah

Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
První z obrázků původního švédského vydání
Socha Nilse Holgerssona v Karlskroně

Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem (švédsky Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige) je naučný román pro děti z let 1906–1907 švédské autorky Selmy Lagerlöfové.

Román byl vytvořen na základě zadání švédské Národní jednoty učitelů z roku 1902, které požadovalo zeměpisnou čítanku pro veřejné školy. Lagerlöfová tedy před sepsáním nastudovala švédskou přírodu a chování zvířat (zejména ptáků), ale i lidové zvyky a pověsti a hospodářský život jednotlivých švédských krajů. S povídáním o zvláštnostech různých krajů pak seznámila čtenáře při popisech krajin, kterými hlavní postava - Nils Holgersson - putuje, nebo i při příbězích, které jsou mu (a tím i čtenáři) v knize vyprávěny.

Román se stal pevnou součástí švédské kultury, postava chlapce letícího na huse se v 90. letech 20. století tak dostala například na švédskou dvacetikorunu (platila do roku 2016). Byl také několikrát zfilmován.

Nils Holgersson je mírně sobecký a zlobivý jedináček v chudé rodině ve Skåne, který je jednoho dne nechán rodiči v době bohoslužeb doma, aby si sám četl Lutherovu postillu. Místo toho ovšem potká domácího skřítka a zkusí ho trápit. Skřítek ho pak zakleje v skřítka a zmizí. Zároveň je tím Nilsovi dána možnost rozumět zvířecí řeči a tak zjišťuje, že všechna domácí zvířata si dobře pamatují, kdy a jak je trápil, a nechystají se mu nijak pomoci. Vzápětí přes statek letí divoké husy a jejich lákání podlehne domácí houser Martin, který se snaží odletět s nimi. Nils se ho snaží zadržet, ale houser se nenechá a prostě vezme Nilse s sebou.

K Nilsovi se zpočátku husy, vedené starou a moudrou Akka z Kebnekajsy chovají s odporem, stejně jako jiná zvířata, ale postupně si získá jejich uznání, když pomůže nejen jim, ale prokáže různé dobré skutky i jiným zvířatům, která po cestě potkají. Zároveň si chráněním hus udělá velkého nepřítele v lišáku Smirrovi, jehož pronásledování je jedním z důvodů, proč husy křižují Švédskem sem a tam, díky čemuž se Nils seznamuje s charakteristikami jednotlivých jižních švédských krajů.

Zároveň Nils zažívá různá dobrodružství. Například při obraně hradu (či spíše sýpky) v Glimminge si chlapec zahraje na krysaře, aby ochránil pevnost a zbytek starého rodu černých krys proti nájezdu invazních šedých krys, pak absolvuje kulturní slavnost zvířat na Kulabergu.

V rámci pokusu vyhnout se Smirrovi husy letí také přes Öland a Gotland, takže ve své cestě proletí nad všemi švédskými kraji.

Na závěr je Nils proměněn zpět v chlapce.

Filmové adaptace

[editovat | editovat zdroj]

V roce 1939 natočil Švéd Einar Norelius animovaný krátký film Nils Holgerssons underbara resa.

V roce 1955 měl premiéru sovětský animovaný film Začarovaný chlapec (Заколдованный мальчикZakoldovannyj malčik), který režírovali Alexandra Gavrilovna Sněžko-Blockaja a Vladimir Ivanovič Polkovnikov.

Pak vytvořili v roce 1962 ve Švédsku hraný film Nils Holgersson (Nils Holgerssons underbara resa).

V roce 1980 vznikl japonský animovaný seriál Nils Holgersson (ニルスのふしぎな旅Nirusu no Fušigi na Tabi). Měl 52 dílů, režírovali ho Mamoru Ošii a Hisajuki Toriumi a hudbu k němu skládal český skladatel Karel Svoboda.

V roce 2011 měl premiéru dvoudílný švédsko-německý hraný film Nils Holgersson a jeho zázračná cesta (Nils Holgerssons wunderbare Reise) režiséra Dirka Regela.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]