Podhůří (Vrchlabí)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Podhůří
Zámek v Podhůří
Základní informace
Charakter sídla část města
Domů 458
Lokalita
PSČ 543 03
Obec Vrchlabí
Okres Trutnov
Katastrální území Podhůří-Harta (3,67 km²)
Zeměpisné souřadnice
Podhůří
Podhůří
Další údaje
Kód části obce 186333
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Podhůří (do roku 1950 Harta[1]) je část města Vrchlabí v okrese Trutnov. Nachází se směrem ke Kunčicím nad Labem. Nejstarší tkalcovna ve Vrchlabí se nacházela v Podhůří a jejím majitelem byl Eugenal Viktor Cypers.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o poplužním dvoře rozkládajícím se na území dnešního Podhůří byla zaznamenána roku 1574. Budovy dvora byly přestavěny kolem roku 1780 na obytné prostory, z téhož roku pochází první zmínka o zámku.

V roce 1880 byla založena v Podhůří pošta. Na poštovních razítkách, z pošty v Podhůří byl nápis Harta. Nyní (od roku 1950) je na poštovních razítkách uveden nápis Vrchlabí 3. Pošta byla původně umístěna v domku č.p. 101, později přesunuta na nynější železniční stanici. Poté byla přemístěna zpět do domku v č.p. 101. V roce 1933 měla poštmistra, listonoše a 3 poštovní úředníky. V letech 19201938 byl na razítku ještě nápis *Č.S.P.*.

Ve vsi se nachází zámek, jehož vznik není přesně datován, ale byl zmíněn již v roce 1780. Objekt byl původně hospodářský statek. V 70. letech 19. století koupil od Vrchlabského velkostatku statek majitel textilní firmy Fridrich Vilém Krönig (mimo jiné majitel vily Krönig - později kulturní dům Dr. Max), který jej nechal pseudorenesančně upravit, přistavěna byla věž čtvercovitého půdorysu. Od té doby se budově říká zámek, i když to nikdy zámek v pravám slova smyslu nebyl. Během První světové války se zde údajně ukrývala kněžna. Zámku proto nesměla chybět podzemní úniková chodba na Žalý (podle nepodložených pověstí, chodba nebyla nalezena) . Část zámku byla předělána na obytné byty, další část upravena pro potřeby lesního úřadu, kde dnes sídlí ZŠ Lesní. Pod zámkem se nachází rybník Šíďák, který býval dlážděný. Místem protéká Vápenický potok.

Za zmínku také stojí vila Vebendorfer (dnešní budova školky).

Za první republiky zde bývala vodní elektrárna s dvěma turbínami umístěná cca 50 metrů pod nynější. Nyní po ní není ani památky, byla za minulého režimu zasypána.

V roce 1950 bylo Podhůří připojeno spolu s Hořejším Vrchlabím a Kněžicemi připojeno k Vrchlabí. Kdysi v Podhůří fungovaly firmy Tiba a Mileta (budova firmy Siemens).

Nynější stav[editovat | editovat zdroj]

Též je zde pošta a vlaková zastávka. Na vrchu Ovčák se v padesátých letech zkoušela těžit měď.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Vyhláška ministra vnitra č. 13/1951 Sb., o změnách úředních názvů míst v roce 1950. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]