Poddužák lahodný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxPoddužák lahodný
alternativní popis obrázku chybí
Nedozrálý plod na stromě
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádmýdelníkotvaré (Sapindales)
Čeleďmýdelníkovité (Sapindaceae)
Rodpoddužák (Blighia)
Binomické jméno
Blighia sapida
K.D.Koenig, 1806
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Poddužák lahodný (Blighia sapida) je druh rostliny z čeledi mýdelníkovité. Poskytuje tropické ovoce, známé jako ackee. Rostlina pochází z oblasti Guinejského zálivu, v průběhu 18. století ji otrokářské lodě přivezly do Karibiku, kde se stala významnou hospodářskou plodinou. Rodový název bligie je připomínkou proslulého kapitána Williama Bligha, který roku 1793 přivezl tuto rostlinu do Anglie. Slovo „ackee“ pochází z akanštiny.

Poddužák lahodný je více než deset metrů vysoký stálezelený strom. Plody jsou oranžové až červené, hruškovitého tvaru, dlouhé okolo 10 cm. Po dosažení plné zralosti slupka podélně pukne a objeví se tři kapsy obsahující narůžovělý rosolovitý míšek obklopující velká černá semena. Ackee je na Jamajce národním ovocem, tvoří součást populárního pokrmu ackee and saltfish, v němž se originálně spojuje nasládlá chuť ovoce se solenou sušenou treskou. Ackee se také prodává v konzervách, které jsou významným vývozním artiklem.

Stejně jako příbuzné liči obsahuje ackee ve slupce, semenech i nedozrálé dužině jedovatý hypoglycin, způsobující prudký pokles hladiny cukru v krvi, který může vést ke zvracení i úmrtí. Ke konzumaci se proto hodí pouze prasklé plody, doporučuje se je navíc proprat ve vodě a krátce povařit.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-04]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]