Požitavská pahorkatina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Požitavská pahorkatina

Nadřazená jednotkaPodunajská pahorkatina
Sousední
jednotky
Tribeč, Pohronský Inovec, Pohronská pahorkatina, Nitranská pahorkatina

SvětadílEvropa
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
PovodíŽitava
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Požitavská pahorkatina (také Žitavská pahorkatina) je geomorfologický podcelek Podunajské pahorkatiny. Tvoří ji území mezi řekami Žitava a Nitra, ze severu ji ohraničují pohoří Tribeč a Pohronský Inovec.

Vymezení[editovat | editovat zdroj]

Podcelek leží ve střední části Podunajské pahorkatiny a vytváří trojúhelník území, který se dá přibližně určit městy Nitra, Zlaté Moravce a obcí Maňa. Na západě jej ohraničuje Nitrianská niva, na jihovýchodě Žitavská niva, severovýchodní okraj vymezuje Pohronský Inovec a jeho podcelky Veľký Inovec a Lehotská planina. Severní a severozápadní okraj tvoří pohoří Tribeč a jeho podcelky Rázdiel, Veľký Tribeč, Jelenec a Zobor. [1]

Chráněná území[editovat | editovat zdroj]

Na území Požitavské pahorkatiny leží maloplošná chráněná území Klasovský park a Topoľčianský park. [2]

Osídlení[editovat | editovat zdroj]

Nejvýznamnějšími městskými sídly v oblasti jsou Nitra a Zlaté Moravce, v oblasti také leží několik významných archeologických nalezišť pravěkých a raně středověkých osídlení včetně velkomoravských dvorců a hradišť. Mezi architektonické unikáty patří předrománský Kostelík svatého Jiří v Kostoľanech pod Tribečom a vinohradnicky zajímavé okolí Topoľčianok se zámečkem a cenným zámeckým parkem.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Severní částí pahorkatiny vede z krajského města Nitra na Zlaté Moravce mezinárodní silnice E 58 v trase rychlostní silnice R1 a také silnice I / 65 ( Nitra - Žiar nad Hronom). Centrální částí pahorkatiny vede silnice I / 51 (Nitra - Levice). Železniční doprava je zastoupena regionálními tratěmi Leopoldov - Kozárovce a Nové Zámky - Zlaté Moravce.

Přírodní podmínky[editovat | editovat zdroj]

Podnebí je mírné, vhodné pro zemědělství. Z půd převažuje hnědozem, méně černozem. Obdělávaná je většina plochy území, lesy se vyskytují jen v podobě malých, převážně akátových hájů. Pěstuje se zejména kukuřice, obilniny, slunečnice, brukev řepka, v příhodných polohách vinná réva.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Žitavská pahorkatina na slovenské Wikipedii.

  1. Geomorfologické členenie Slovenska [online]. Dostupné online. 
  2. mapový portál HIKING.SK [online]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]