Poštovní známky a historie pošty ve Vatikánu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
modrá vatikánská poštovní schránka

Vatikánská pošta začala fungovat a vydávat své první poštovní známky roku 1929. Pošta oficiálně vznikla 11. února 1929 a o dva dny později začala pracovat s materiálem, který jí poskytla italská vláda. 1. června se Vatikán stal členem Světové poštovní unie. 29. června byla podepsána smlouva s Itálii o posílání pošty přes Řím. První vydané poštovní známky z 1. srpna 1929 jsou sběrateli označovány jako "Conciliation" a zahrnují 13 výplatních a dvě spěšné známky. Sedm zobrazuje papežskou tiáru se zkříženými klíči, symboly Svatého stolce, na ostatních známkách vyšší hodnoty je fotografie papeže Pia XI. 1. dubna 1933 byl vydán set poštovních známek s motivem 24. svatého roku. Mezi velmi cenné kousky patří známky z období sedesvakance, první se do oběhu dostaly po smrti Pia XI. známkový přepis zněl: SEDE VACANTE / MCMXXXIX.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Podle Světové poštovní unie je Vatikánská pošta jedním z nejlepších poštovních systémů na světě. Mezi velmi cenné kousky patří známky z období sedesvakance.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Postage stamps and postal history of Vatican City na anglické Wikipedii.