Poštolka rudonohá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxPoštolka rudonohá
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN

téměř ohrožený
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řáddravci (Falconiformes)
Čeleďsokolovití (Falconidae)
Rodpoštolka (Falco)
Binomické jméno
Falco vespertinus
(Linnaeus, 1766)
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Poštolka rudonohá (Falco vespertinus) je malý druh dravce z čeledi sokolovitých. Samec je celý modrošedý, s červenými kalhotkami a podocasními krovkami a stříbřitě šedými letkami. Samice má spodinu rezavou bez proužkování, hřbet šedý s tmavým proužkováním a hlavu žlutavě bílou. Mladí ptáci se podobají ostříži lesnímu. Hnízdí většinou v koloniích ve starých hnízdech krkavcovitých ptáků (např. havranů).[1]

Samice poštolky rudonohé

V České republice poštolka rudonohá dříve hnízdila, poslední hnízdění bylo prokázáno v roce 1973 u Grygova na Olomoucku. Od té doby bývají pozorováni jednotliví ptáci nebo páry i v hnízdním období (především na jižní Moravě), další hnízdění však doloženo nebylo.[2]

3-4(2-5)vajec37x28,menší než poštolka obecná28-31cm,rozpětí65-76cm.Hlas:Vysoké kikiki,podobné hlasu strakapouda malého,ale pomalejší a naříkavějští než u poštolky obecné.Hnízdí do 300 m n.m.

  1. SVENSON, L. a kol. Ptáci Evropy, severní Afriky a Blízkého východu. Praha: Svojtka&Co, 2004. ISBN 80-7237-658-6. S. 94. 
  2. ŠŤASTNÝ, Karel; BEJČEK, Vladimír; HUDEC, Karel. Atlas hnízdního rozšíření ptáků v České republice 2001-2003. Praha: Aventinum, 2006. ISBN 80-86858-19-7. S. 432. 

Šablona:Pahýl - ornitologie

Šablona:Sisterlinks Šablona:Dravci v ČR

Šablona:Link FA