Plu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

PLU je anglická zkratka pro Price Look-Up code.

Apple plu 4130 2.png

Jedná se identifikační číslo zboží, které začalo být používáno začátkem devadesátých let.
Důvod zavedení byla přesnější a rychlejší kontrola skladových zásob. Pomocí PLU se daly snadno rozlišit podobné výrobky s rozdílnou cenou.
Například určitý druh ovoce, které bylo dováženo z různých částí světa, se prodávalo ve stejném obchodě. Každý druh byl za jinou prodejní cenu. Snadno docházelo k záměně. Třeba jablka vypadala na pohled stejně, ale měla jinou prodejní cenu. PLU kódem bylo pomocí etiket zboží označeno a problém s určením zboží tím byl z větší části vyřešen.
Velmi zjednodušeně by se PLU kód dal přirovnat k EAN kódu. PLU kód bývá v některých systémech také nazýván "interním kódem zboží" nebo interním ID. Toto názvosloví vzniká v žargonu různých oborů, kde se PLU používá.
Označení produktů tímto indetifikačním znakem bývá používáno v různých oblastech prodeje. PLU bývá také náhradou za EAN kód, který stále ještě neexistuje u některých druhů výrobků, např. umělecké předměty, výrobky typu klíčenka, tužka atp. Rozsah PLU je většinou dán potřebami interního systému. V PLU může být například obsaženo číslo kategorie a pořadové číslo výrobku v této kategorii nebo může být PLU generováno náhodně.

Obecně se PLU kódy tisknou na etikety spolu s dalšími informacemi o zboží(výrobku). Zboží je zpravidla označeno názvem, jednotkovou cenou, EAN kódem a případně tímto PLU kódem.

Využití PLU v současnosti (rok 2009) je především jako další identifikace výrobku v informačních systémech, při prodeji nebo ke skladovým účelům a inventurám.

Příklady z praxe: Pokud při reálném prodeji nastane situace, že není možno načíst EAN kód nebo číslo EAN kódu nelze do pokladního systému zadat. Inventurní seznam s PLU kódy.

Externí odkazy (anglicky)[editovat | editovat zdroj]