Plisé (textil)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Plisé ( z franc.: plissé – přeložený) je plošná textilie nebo jiný plošný útvar s uměle vytvořenými záhyby.

Tkané plisé[editovat | editovat zdroj]

Vytváří se ze soustavy dvou osnov a jednoho útku na tkacích strojích s přídavným zařízením pro přerušované přivádění a vyrovnávání napětí obou osnov.

Základní osnova je napnutá, zatímco druhá, záhybová osnova se jen lehce přibrzďuje. Po protkání několika útků oběma osnovami se útek nechá křížit jen záhybovou osnovou, základní osnova zůstane v dolním prošlupu a po celé šířce tkaniny se vytvoří záhyb - plisé.

Efekt plisování se nechá zesílit použitím krepových přízí nebo přízí s rozdílnou elasticitou.

Výrobky se tkají ve všech základních vazbách jako košiloviny nebo šatovky.

Plisé z osnovního stávku

Pletené plisé[editovat | editovat zdroj]

  • Na osnovní stávcích se dá plisé zhotovit na stroji se třemi lištami s kladecími jehlami. Dvě lišty pracují nepřetržitě, zatímco třetí tvoří očka jen periodicky. Když se na určitou dobu zastaví podávání nitě pro třetí lištu, vytváří první dvě lišty vodorovný záhyb, jak ukazuje například snímek vpravo. Ke zhotovení plisé musí být pletací stroje vybaveny zařízením na tzv. slepé kladení.
  • Na zátažných dvoulůžkových okrouhlých nebo plochých strojích vzniká plisé kombinací oboulícní a jednolícní vazby. Ze 3-4 sloupků jednolícní vazby vznikne svislý proužek, který se po změně na oboulícní vazbu stáčí a vytvoří na pletenině trvalý záhyb. Pomocí vhodného rozdělení jehel se mohou tvořit záhyby stojaté, ležaté nebo duté.

Použití: modní dámské oděvy

Ručně pletené plisé
  • Při ručním pletení se plisé tvoří kombinací hladce / obrace. Například na vzorku sukně (snímek vpravo) je na lícní straně úpletu po několika okách pletených hladce proveden zlom (zářez) jedním okem obrace, následuje několik ok hladce a jedno oko se sejme hladce (vystupující proužek). Kombinace se opakuje po celé šířce úpletu.

Plisování textilií[editovat | editovat zdroj]

Plisování je úprava sestávající z (případného) napouštění textilie umělou pryskyřicí a jinými chemikáliemi, ze skládání přehybů (vrapování) a z lisování. Lisování metráže se provádí s prohřátou textilií na plisovacích strojích, zatímco drobné výrobky (oděvní doplňky a pod.) se plisují ručně.[1]

Trvalé plisé se zaručuje jen u textilií z termoplastických chemických materiálů (v praxi hlavně z polyesteru). U textilií z přírodních vláken se záhyby praním narušují.

Pro plisování vlněných tkanin se používá technologie Siroset (vyvinutá v polovině minulého století v Austrálii). Údajně trvalé plisé se zde dosáhne napouštěním textilie koncentráty etanolaminsulfitu s obsahem 25 % kyseliny sírové.[2]

Plisovaná pánská sukně – součást balkánského kroje

Použití plisovaných výrobků: Oděvní účely (sukně, manžety), okenní závěsy aj.[3]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Hennig a kol.: Gewebetechnik, VEB Fachbuchverlag Leipzig 1978
  • Kießling/Matthes: Textil- Fachwörterbuch, ISBN 3-7949-0546-6, Berlin 1993
  • Mon Tricot & Plus Lexikon, Verlag Ediclair & Cie, Paris 1980

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Technologie plisování: https://skripta.ft.tul.cz/akreditace/data/2006-11-14/07-48-30.ppt
  2. Příklady použití sirosetu (anglicky): http://www.scienceimage.csiro.au/index.cfm?event=site.image.detail&id=1735
  3. Plisé závěsy (německy): http://www.easyplissee.de/?gclid=CJvWt8Pp-ZYCFQTTXgodHg78ZA