Pleistoanax

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pleistoanax
Narození 5. století př. n. l.
Sparta
Úmrtí 408 př. n. l.
Sparta
Děti Aristodemus
Pausaniás
Rodiče Pausaniás
Příbuzní Cleomenes (sourozenec)
Funkce spartský král
stratég
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Pleistoanax (starořecky Πλειστοάναξ) z královské rodiny Agiovců byl král Sparty od roku 459 před Kr . do roku 409 před Kr. V letech 446 před Kr. do roku 428 před Kr. jej zastupoval syn Pausanias. Pleistoanax byl nejstarším synem Pausania, slavného vojevůdce pocházejícího z královské rodiny Agiovců, který na čele řeckých vojsk porazil v roce 479 před Kr. Perské vojska v bitva u Platají.

Na trůn nastoupil v roce 459 před Kr. V roce 457 před Kr. Vedla Sparta invazi proti Fokida. Pleistoanax, protože byl ještě velmi mladý, nemohl se postavit na čelo spartského vojska; zastoupil ho syn jeho strýce Nikoméda Kleombrotos. V roce 445 před Kr. Vpadli Athéňané na čele s Periklem do Euboia a jako odvetu vedl invazi Sparťanů do Atiky v témže roce už Pleistoanax osobně, ale za poradce mu Eforie určili Kleandrida. Sparťané pustošil krajinu kolem Atén, ale Atény se jim nepodařilo dobýt. Po předčasném stažení svého vojska z nepřátelského území byly Pleistoanax spolu Kleandridom vystaveni podezření, že byli podplaceni Periklem. Eforie je k tomu obvinili z úplatkářství. Kleandrida odsoudili na smrt a mladého krále na vysokou pokutu, kterou nevěděl splatit a byl proto nucen opustit Spartu. Pleistoanax žil pak 19 let ve vyhnanství v Arkádii na posvátném pozemku při svatyni boha Dia a během tohoto období ho na trůnu zastupoval jeho syn Pausanias.

Vzhledem k pokání a na podnět z delfské věštírny mu během peloponéské války v roce 428 před Kr. Eforie povolily vstup do Sparty a ujmout se znovu vlády. Jeho další panování bylo ale ostře sledované jeho odpůrci, kteří ho podezřívali z toho, že podplatil Pýthie v delfské věštírně. Každý jeho neúspěch během peloponéské války proti Aténám využili proti němu. Pleistoanax proto použil veškerý svůj vliv na ukončení války a dosažení míru s Aténami. To se mu nakonec podařilo v roce 421 před Kr., Když spolu s athénským státníkům Niki podepsaly mírovou smlouvu (tzv. Smlouva Nikias). Mírová smlouva měla platit 50 let. Obyvatelstvo a hlavně rolníci ho přivítali s nadšením. Mír netrval však dlouho už o tři roky Sparťané zaútočili na Argos. Jenže Argos byl demokratický stát a Atény ho nenechali bez pomoci. Na posílení spartský vojenských sil byl král Pleistoanax postaven na čelo armády sestávajících ze starých mužů a chlapců, která měla pomoci spolukráľovi AGID. Po příjezdu zjistil, že jeho pomoc již není nutná. Spartské vojsko v bitvě u mantinelu zvítězilo. Pleistoanax se vrátil do Sparty. Zemřel v roce 409 před Kr. a jeho nástupcem se stal jeho syn Pausanias.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pleistoanax na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]