Plch (okres Pardubice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablona:Infobox české obce a města

Obec Plch se nachází v okrese Pardubice, kraj Pardubický. Ke dni 3. 2. 2009 zde žilo 93 obyvatel.

Historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1777.

Obec leží na samém okraji pardubického okresu v blízkosti silnice ze Starých Ždánic do Osic. Asi 500m za obcí pardubický okres končí a hraničí s královehradeckým. Nejbližším větším městem jsou Lázně Bohdaneč, vzdálené od obce cca 6 km směrem na jih.

Historické prameny uvádějí, že Plch byl založen v roce 1777 na místě vysušeného Rybníka. K jeho spojení silnicí se sousedními Starými Ždánicemi, a tím i tzv hradeckou cestou (silnice Přelouč-Hradec Králové) došlo v roce 1846. Plch má v současnosti 95 trvale bydlících občanů. Počet stavení v obci (33-35) se po dvě staletí téměř nemění.

Novodobá historie Plchu začíná r. 1990, kdy se obec osamostatnila a získala vlastní samosprávu. V obci vyvíjí činnost dvě organizace - Sbor dobrovolných hasičů a Český zahrádkářský svaz.

Obec leží v nadmořské výšce 226 m, je tvořena jedinou ulicí dlouhou asi 700 m. Plch je plně plynofikován a dosahuje do něj městský vodovod z Pardubic. V obci prosperuje tiskárna a další malé firmy.

Šablona:OBV Šablona:OBZ Šablona:Geo cz Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Plch na Wikimedia Commons