Plazský Mlýn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Plazský Mlýn
Plazský Mlýn, vojenský újezd Libavá.jpg
Lokalita
Charakterzaniklá osada s vodním mlýnem
Obecvojenský újezd Libavá, Oderské vrchy
OkresOlomouc
KrajOlomoucký
Historická zeměMorava
Zeměpisné souřadnice
Plazský Mlýn
Plazský Mlýn
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.

Plazský Mlýn (nazývaný také Bleissmühle, Bleissermühle nebo Demelmühle) je zaniklá osada, zaniklý vodní mlýn a také orientační bod ve ve vojenském újezdu Libavá. Osada patřila k zaniklé obci Čermná. Ruiny budov mlýna se nachází ve výrazném ohbí Plazského potoka (pravostranný přítok řeky Odry) na jeho levém břehu, severovýchodně pod Zigartickým kopcem v Oderských vrších (části pohoří Nízký Jeseník) v okrese Olomouc v Olomouckém kraji. Vzhledem k tomu, že místo se nachází ve vojenském prostoru, tak je, mimo vyhražené dny v roce, nepřístupné.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Mlynáři na Plazském Mlýně měli příjmení Demel. V roce 1930 je uváděn jen funkční šrotovník s mlýnským kolem na horní vodu, náhonem a lednicí. Osada patřila pod čermenskou farnost. Vedle mlýnu byly další dvě budovy. V roce 1946 byli němečtí osadníci vysídleni a následný zánik osady je spojen se vznikem vojenského výcvikového prostoru.[1][2][3][4]

Plazský Mlýn je také místem torza nedalekého kamenného kříže, který se jako jeden z mála místních křížů dochoval do současnosti.

Další informace[editovat | editovat zdroj]

Plazský Mlýn je přístupný po lesní cestě.

Poblíž se jihozápadním směrem nachází zaniklá samota Bleiss a severozápadním směrem zaniklá vesnice Zigartice. Proti směru toku Lazského potoka se jižním směrem nachází zaniklý Čermenský Mlýn. Severozápadním směrem se nachází zaniklá vesnice Keprtovice.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MACHALA, Jindřich. Kronika Libavska. 6. doplněné. vyd. [s.l.]: Ing. Hana Martínková, 2018. 544 s. ISBN 978-80-260-2270-1. 
  2. GLONEK, Jiří. Zaniklé obce Vojenského újezdu Libavá. 1. vyd. [s.l.]: Společnost přátel Poodří, 2007. 
  3. BERAN, Ing Pavel. Zaniklé obce po roce 1945. www.zanikleobce.cz [online]. 2006-27-02 [cit. 2021-05-18]. Dostupné online. 
  4. Bleissmühle, Demelmühle | Vodnimlyny.cz. vodnimlyny.cz [online]. [cit. 2021-05-18]. Dostupné online. 

Související odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]