Plastron

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Plastron želvy ozdobné

Plastron je spodní část krunýře želvy, která by se dala označit jako břicho.

Je podobný ve složení jako karapax s vnější vrstvou horního materiálu, která je rozdělena do plošek, které nazýváme štítky. V některých rodech je pant mezi hrudním a břišním štítkem, díky kterému se želva může sama do krunýře téměř úplně uzavřít. U některých druhů lze rozlišit pohlaví želvy podle toho, jestli je plastron je vypouklý (samička) nebo ne. To kvůli pozici k páření.

Plastronové štítky se připojují podél centrálního švu uprostřed plastronu. Různé délky úseků švu mohou být použity k identifikaci druhu želvy. Na plastronu je přéčně šest symetrických párů štítků na plastronu: chytací, končetin, prsní, břišní, stehenní a anální (jdoucí od hlavy až k ocasu podél švu). Břišní a chytací štítky jsou přibližně stejné délky, také stehenní a prsní švy jsou přibližně stejné délky.

Želví plastrony byly používány ve staré Číně při věštění z kostí.

Vlevo - štítky a vpravo - kostní komponenty plastronu želvy

Vzorce plastronu

Plastralní vzorec slouží k porovnání velikosti jednotlivých štítků (měřeno podél středního švu). Následující štítky jsou často rozlišovány s označením:

  • intergularní (intergular) = intergul
  • chytací (gular) = gul
  • pažní (humeral) = hum
  • prsní (pectoral) = pect
  • břišní (abdominal) = abd
  • stehenní (femoral) = fem
  • anální (anal) = an

Srovnání vzorců plastronu stanovuje rozdíl mezi dvěma druhy. Například pro želvu karolínskou je vzorec: an > abd > gul > pect > hum >< fem[1]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Plastron na anglické Wikipedii.

  1. C.H. Ernst, R.G.M. Altenburg and R.W. Barbour. Terrapene carolina [online]. Netherlands Biodiversity Information Facility [cit. 2011-02-12]. Dostupné online. (anglicky) 

Šablona:Sisterlinks