Plastový vojáček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bojiště - část německé armády je zakopána pod USB kabelem vyčkávající na americký útok.

Plastový vojáček, plastoví vojáčci či umělohmotní vojáčci je druh dětské hračky vyráběný z plastu a znázorňující postavu vojáka při různých bojových činnostech. Jedná se o poměrně rozšířenou hračku, která je vyráběna v široké škále velikostí v závislosti na věku dítěte, pro které by měla být určena. Tato hračka je oblíbená hlavně u chlapců. Nejčastěji jsou vyráběny postavičky ve dvou velikostech, které jsou okolo 25 mm a 70 mm. Plastoví vojáčci jsou vyráběny v celé škále druhů a to jak od vojenských činností (granátník, velitel, samopalník, kulometčík, pěšák, minometčík atd.) tak i v celé řadě současných i historických armád (britská, americká, francouzská, sovětská, německá atd.). Mimo vojáčků se vyrábí i podpůrné vojenské vybavení jako jsou tanky, letadla, džípy, vrtulníky, děla, ale třeba také zátarasy, ploty, či vlajky. Jednotlivé armády od sebe bývají rozlišeny i barevně, takže se vyskytují vojáčci modří, zelení, hnědí, šedí atd.

Plastoví vojáčci nahradili původní hračku v podobě cínového vojáčka, který je dneska chápán spíše jako sběratelská vášeň než jako hračka pro děti. Větší oblíbenost plastových vojáčků oproti cínovým je v jejich částečné ohebnosti, odolnosti, kdy pády z výšky na nich nezanechávají viditelné poškození.[1] Původně se vedle vojáčků vyráběly i postavičky indiánů a kovbojů, či rytířů, kteří byly předchůdci těchto moderních hraček.

Vojenská patrola jištěná tankem

Plastový vojáček je složen z postavy vojáka, který svírá v rukou konkrétní vojenský předmět (zbraň, dalekohled atd.). Postava je buď vypodobněna v pozici ve stoje, či v kleče, kdy je ve spodní části umístěna malá destička, která umožňuje postavení figurky do prostoru, tak aby sama o sobě stála. Některé druhy jsou koncipovány tak, aby znázorňovaly pozici ležícího střelce. Tyto postavičky onu malou destičku nemají, jelikož se předpokládá, že budou na podložce ležet.

Na motivy plastových vojáčků a jejich her vznikly i počítačové hry, jako například Army Men: Air Attack[2] a další.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Tanková skupina

Plastoví vojáčci umožňují rozmístění po hrací ploše a následnou simulaci bitvy, kdy se jednotliví hráči mohou dohodnout na vlastních pravidlech. Může se například jednat o tahové hry, kdy každému hráči je přiřazena možnost táhnout určitým počtem jednotek a nebo o reálný souboj běžící v reálném čase. Rozmístěné armády útočí na pozice druhého hráče ve snaze ho porazit. Celou hru ovládá člověk pohybem rukou, když přesunuje vojáčky po hrací ploše.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První plastoví vojáčci se na scéně objevují po skončení II. světové války, kdy některé výrobní závody přišly na to, že použití plastu je levnější, než vyrábět vojáčky z kompozitů či ze dřeva. Díky tomu se dětem naskytla možnost pořídit si balení až 20 figurek za cenu menší než 1 tehdejší dolar. Tento fakt vedl k širokému rozšíření plastových vojáčků během 50. let 20. století, který opětovně nastartoval rozšíření produkce o další typy vojáčků a příslušníky dalších armád, či figurek na různá témata (Vikingové, rytíři, indiáni, vojáci II. světové, I. světové války atd.)[3]

Německé kulometné postavení pod USB kabelem

Všudypřítomnost plastových vojáčků, mnoho druhů a dostupná cena vedla k tomu, že mnoho dětí začalo tyto vojáčky i sbírat. V roce 1966 byl vydán zákon zakazující produkci výrobků s olovem po zjištění jeho škodlivosti a potenciálním otravám, což vedlo přední firmu William Britain's vyrábějící olověné figurky k přestoupení na figurky plastové. Tento krok následovalo mnoho dalších firem v oboru, což umožnilo jejich přežití a zvětšení nabídky plastových vojáčků. Veřejné mínění v 60. a 70. letech se v reakci na válku ve Vietnamu začalo přiklánět k pacifismu a ke snahám dosáhnout celosvětového míru, což znamenalo odklon zákazníků od hraček s vojenskou tematikou a utlumení výroby plastových vojáčků.[3] Část produkce se přeorientovala na produkci postav z fantasy, či sci-fi světa.

V druhé polovině 80. let došlo k oživení zájmu o plastové vojáčky, což znamenalo jejich opětovnou výrobu. Na scéně se objevuje mnoho evropských výrobců, kterým se podařilo expandovat na americký trh. Na začátku 90. let zesílil zájem o plastové vojáčky a někteří výrobci hovoří o druhém zlatém věku (první byl v 50. letech).[3] Vojáčci se stávají významným sběratelským artiklem, se kterým si ale i nadále hrají děti.

V roce 2004 na světě působilo přes 200 mezinárodních firem, které se zabývaly výrobou plastových či kovových vojáčků.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Cínový vojáček nebo plastový ? [online]. 03.06.2007, [cit. 2008-04-17]. Dostupné online.  
  2. Army Men: Air Attack - vojenské manévry [online]. [cit. 2008-04-17]. Dostupné online.  
  3. a b c d A Brief History of Toy Soldiers [online]. [cit. 2008-04-17]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]