Plastový vojáček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bojiště - část německé armády je zakopána pod USB kabelem vyčkávající na americký útok.

Plastový vojáček, plastoví vojáčci či umělohmotní vojáčci je druh dětské hračky vyráběný z plastu a znázorňující postavu vojáka při různých bojových činnostech. Jedná se o poměrně rozšířenou hračku, která je vyráběna v široké škále velikostí v závislosti na věku dítěte, pro které by měla být určena. Tato hračka je oblíbená hlavně u chlapců. Nejčastěji jsou vyráběny postavičky ve dvou velikostech, které jsou okolo 25 mm a 70 mm. Plastoví vojáčci jsou vyráběny v celé škále druhů a to jak od vojenských činností (granátník, velitel, samopalník, kulometčík, pěšák, minometčík atd.) tak i v celé řadě současných i historických armád (britská, americká, francouzská, sovětská, německá atd.). Mimo vojáčků se vyrábí i podpůrné vojenské vybavení jako jsou tanky, letadla, džípy, vrtulníky, děla, ale třeba také zátarasy, ploty, či vlajky. Jednotlivé armády od sebe bývají rozlišeny i barevně, takže se vyskytují vojáčci modří, zelení, hnědí, šedí atd.

Plastoví vojáčci nahradili původní hračku v podobě cínového vojáčka, který je dneska chápán spíše jako sběratelská vášeň než jako hračka pro děti. Větší oblíbenost plastových vojáčků oproti cínovým je v jejich částečné ohebnosti, odolnosti, kdy pády z výšky na nich nezanechávají viditelné poškození.[1] Původně se vedle vojáčků vyráběly i postavičky indiánů a kovbojů, či rytířů, kteří byly předchůdci těchto moderních hraček.

Vojenská patrola jištěná tankem

Plastový vojáček je složen z postavy vojáka, který svírá v rukou konkrétní vojenský předmět (zbraň, dalekohled atd.). Postava je buď vypodobněna v pozici ve stoje, či v kleče, kdy je ve spodní části umístěna malá destička, která umožňuje postavení figurky do prostoru, tak aby sama o sobě stála. Některé druhy jsou koncipovány tak, aby znázorňovaly pozici ležícího střelce. Tyto postavičky onu malou destičku nemají, jelikož se předpokládá, že budou na podložce ležet.

Na motivy plastových vojáčků a jejich her vznikly i počítačové hry, jako například Army Men: Air Attack[2] a další.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Tanková skupina

Plastoví vojáčci umožňují rozmístění po hrací ploše a následnou simulaci bitvy, kdy se jednotliví hráči mohou dohodnout na vlastních pravidlech. Může se například jednat o tahové hry, kdy každému hráči je přiřazena možnost táhnout určitým počtem jednotek a nebo o reálný souboj běžící v reálném čase. Rozmístěné armády útočí na pozice druhého hráče ve snaze ho porazit. Celou hru ovládá člověk pohybem rukou, když přesunuje vojáčky po hrací ploše. Možná pravidla tahové hry na http://valka31.webnode.cz/

Historie[editovat | editovat zdroj]

První plastoví vojáčci se na scéně objevují po skončení II. světové války, kdy některé výrobní závody přišly na to, že použití plastu je levnější, než vyrábět vojáčky z kompozitů či ze dřeva. Díky tomu se dětem naskytla možnost pořídit si balení až 20 figurek za cenu menší než 1 tehdejší dolar. Tento fakt vedl k širokému rozšíření plastových vojáčků během 50. let 20. století, který opětovně nastartoval rozšíření produkce o další typy vojáčků a příslušníky dalších armád, či figurek na různá témata (Vikingové, rytíři, indiáni, vojáci II. světové, I. světové války atd.)[3]

Německé kulometné postavení pod USB kabelem

Všudypřítomnost plastových vojáčků, mnoho druhů a dostupná cena vedla k tomu, že mnoho dětí začalo tyto vojáčky i sbírat. V roce 1966 byl vydán zákon zakazující produkci výrobků s olovem po zjištění jeho škodlivosti a potenciálním otravám, což vedlo přední firmu William Britain's vyrábějící olověné figurky k přestoupení na figurky plastové. Tento krok následovalo mnoho dalších firem v oboru, což umožnilo jejich přežití a zvětšení nabídky plastových vojáčků. Veřejné mínění v 60. a 70. letech se v reakci na válku ve Vietnamu začalo přiklánět k pacifismu a ke snahám dosáhnout celosvětového míru, což znamenalo odklon zákazníků od hraček s vojenskou tematikou a utlumení výroby plastových vojáčků.[3] Část produkce se přeorientovala na produkci postav z fantasy, či sci-fi světa.

V druhé polovině 80. let došlo k oživení zájmu o plastové vojáčky, což znamenalo jejich opětovnou výrobu. Na scéně se objevuje mnoho evropských výrobců, kterým se podařilo expandovat na americký trh. Na začátku 90. let zesílil zájem o plastové vojáčky a někteří výrobci hovoří o druhém zlatém věku (první byl v 50. letech).[3] Vojáčci se stávají významným sběratelským artiklem, se kterým si ale i nadále hrají děti.

V roce 2004 na světě působilo přes 200 mezinárodních firem, které se zabývaly výrobou plastových či kovových vojáčků.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Cínový vojáček nebo plastový ? [online]. 03.06.2007, [cit. 2008-04-17]. Dostupné online.  
  • Army Men: Air Attack - vojenské manévry [online]. [cit. 2008-04-17]. Dostupné online.  
  • a b c d A Brief History of Toy Soldiers [online]. [cit. 2008-04-17]. Dostupné online. (anglicky)