Plantronics

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Plantronics
Logo
Logo
Základní údaje
Datum založení 1961
Adresa sídla Santa Cruz, Spojené státy americké
Charakteristika firmy
Dceřiné společnosti Altec Lansing
Identifikátory
Oficiální web www.plantronics.com
ISIN US7274931085
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Plantronics patří k předním světovým výrobcům audio komunikačních zařízení pro korporátní a domácí použití. Jeho produkty jsou určené pro technologie sjednocené komunikace (integrované komunikace), mobilní použití, hraní her a poslech hudby. Společnost byla založena ve Spojených státech amerických v roce 1961 v Santa Cruz v Kalifornii.

Historie společnosti Plantronics[editovat | editovat zdroj]

Na začátku 60. let byla sluchátka určená pro piloty tak velká a těžká, že se mnoho pilotů vrátilo zpět k používání ručních mikrofonů. Rychlost vývoje letecké dopravy si však vynutila zavedení lehkých náhlavních souprav (headsetů) do kokpitů letadel. V roce 1961, United Airlines požádala o nové návrhy sluchátek každého, kdo se o tuto problematiku zajímal. Courtney Graham, pilot United Airlines, ve spolupráci se svým přítelem pilotem Keith Larkinem vytvořili malý a funkční návrh sluchátek, který byl dostatečně odolný, aby vyhovoval standardům letecké společnosti. Konečný návrh, představující dva malé naslouchací převodníky ve stylu naslouchátek spojených k sobě hlavovým mostem, předložili ke schválení United Airlines. Po schválení inovativního návrhu sluchátek, Graham a Larkin založili 18. května 1961 společnost Pacific Plantronics (nyní Plantronics). V roce 1962 uvedli na trh první lehká komunikační sluchátka MS-50. Uprostřed 60 let Federální letecké velení (FAA) vybralo Plantronics jako jediného dodavatele sluchátek pro řízení leteckého provozu a poté byl Plantronics vybrán jako dodavatel sluchátek pro operátora Bell Telephone.

SPENCOMM a NASA[editovat | editovat zdroj]

V roce 1961 astronaut NASA Wally Schirra kontaktoval Courtney Grahama, kolegu pilota, aby s ním prodiskutoval vytvoření návrhu malých a lehkých sluchátek pro použití v kosmické lodi Mercury. V Pacific Plantronics založili divizi SPENCOMM, která začala pracovat na vhodném řešení. Členové SPENCOMM se vydali do Johnsonova a Kennedyho vesmírného střediska, aby se setkali a získali vyjádření ke svým návrhům od astronautů Schirra, Gordona Coopera a dalších. SPENCOM a NASA vytvořili funkční návrh mikrofonu pro vesmírnou komunikaci za pouhých 11 dní a Schirra byl první, kdo použil tuto novou komunikační technologii během letu kosmické lodi Mercury-Atlas 8. Tato sluchátka byla velice naddimenzována, každý mikrofon měl dva převodníky a každý přijímač měl 5 převodníků, navíc byla používána v páru. Tato SPENCOM-NASA sluchátka, určená do skafandrů, se používala ve zmíněném Mercury programu. V Apollo programu se používají dodnes. Slova, která pronesl americký astronaut Neil Armstrong, když vstoupil na měsíc, byla přenesena pomocí sluchátek Plantronics.

Bluetooth headsety a handsfree sady[editovat | editovat zdroj]

Plantronics vyrábí bluetooth headsety a handsfree sady, které jsou určeny jako příslušenství pro mobilní telefony, profesionální vybavení callcenter a kanceláří. Ve spojení s firmami [Microsoft], Alcatel-Lucent, AVAYA, CISCO a IBM pak zvuková zařízení určená pro systémy sjednocené komunikace (Unified Communication). Jako inovátor Plantronics neustále vyvíjí a zavádí nové technologie zdokonalující jeho produkty. Příkladem je zavedení ochranné nanovrstvy headsetů, která se nanáší při výrobě a zvyšuje jejich odolnost proti vlhkosti a potu. Headsety s ochranou nanovrstvou pak spolehlivě pracují např. za deště, v posilovně nebo dokonce i při polití kávou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]