Planeta opic (filmová série)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Filmová série Planeta opic navazuje na stejnojmenný román Pierra Boulla z roku 1963. Následující přehled filmů a jejich děje obsahuje spoiler.

Seznam filmů dle dějové chronologie[editovat | editovat zdroj]

Události se odehrávají v tomto pořadí (filmy na stejné řádce popisují tutéž fázi děje):

film rok natočení film rok natočení
Útěk z Planety opic 1971
Dobytí Planety opic 1972 reboot: Zrození Planety opic 2011
Bitva o Planetu opic 1973
Planeta opic 1968 remake: Planeta opic 2001
Do nitra Planety opic 1970

Seznam filmů dle roku vydání[editovat | editovat zdroj]

Planeta opic (1968)[editovat | editovat zdroj]

V díle Planeta opic (anglicky Planet of the Apes) vypustí lidstvo kosmickou loď, která přistane na Zemi v daleké budoucnosti, ale posádka se domnívá, že přistála na cizí planetě. Brzy potkají skupinu němých lidí, nejevících známky inteligence, a skupinu mluvících goril na koních, kteří je chytají do sítí a zabíjí střelnými zbraněmi. Člen posádky Taylor je zajat s prostřeleným hrdlem, takže nemůže mluvit.

Nakonec se mu podaří přesvědčit šimpanzí samici, psycholožku Ziru, že je inteligentní. Pokusí se neúspěšně o útěk a zjistí, že se mu vrací řeč. Je postaven před tribunál, který se snaží zjistit, odkud Taylor pochází.

Zira a její snoubenec, šimpanzí archeolog Cornelius, Taylora unesou i s domorodou dívkou Novou, do které se zamiloval. Dojdou do tzv. Zakázané zóny, kam mají opice vstup zapovězen, a kde před rokem Cornelius našel stopy dávné civilizace. Tam však na výpravu číhá Corneliův nadřízený, Dr. Zaius. V jeskyni se objeví důkazy, že planetu dříve ovládali lidé, kteří opicím vládli; teprve později se jejich role prohodily. Zaius jeskyni zničí, protože toto poznání by destabilizovalo opičí společnost.

Taylor s Novou dále putuje sám a na pobřeží nalezne Sochu Svobody. Tak zjistí, že je ve skutečnosti na Zemi a že se lidstvo téměř vyhubilo.

Do nitra Planety opic (1970)[editovat | editovat zdroj]

Film Do nitra Planety opic (anglicky Beneath the Planet of the Apes) navazuje na předchozí díl "Planeta opic". Je vyslána záchranná výprava, která má pátrat po Taylorově lodi. Posádka opět přistane na Zemi ve vzdálené budoucnosti, ale domnívá se, že je na neznámé planetě. Objeví podzemní město, kde sídlí lidé, a jsou svědky boje mezi nimi a opicemi. Na konci je život na planetě zničen jaderným výbuchem.

Útěk z Planety opic (1971)[editovat | editovat zdroj]

Ve filmu Útěk z Planety opic (anglicky Escape from the Planet of the Apes) se dozvídáme, že když v předchozím díle byla Země zničena nukleárním zařízením, tři opice (Cornelius, Zira a Dr. Milo) unikly v Taylorově kosmické lodi. Výbuch způsobil šokovou vlnu, díky níž se loď ocitla v roce 1973 a přistála na Zemi.

Vědci zjistí, že jsou tyto opice inteligentní, a získají od nich informace o tom, že v budoucnosti zemi ovládnou opice. Prezidentův poradce Hasslein se proto bojí a rozhodne se inteligentní opice zabít. Cirkusový pracovník Amando se pokouší je chránit. Hassleinovi se jejich zabití zdánlivě podaří, včetně mláděte Caesara, které zplodila Zira s Corneliem. Netuší ovšem, že aby Zira svého potomka zachránila, zaměnila jej s mládětem obyčejné opice.

Dobytí Planety opic (1972)[editovat | editovat zdroj]

Ve filmu Dobytí Planety opic (anglicky Conquest of the Planet of the Apes) se cirkusový zaměstnanec Amando, stará o Caesara, který v předchozím díle přežil. Amando tají, že se jedná o inteligentní opici, a nakonec obětuje život, aby Caesara neprozradil. Nakonec však k prozrazení dojde a policie Caesaraa mučením donutí přiznat, že umí mluvit. Pak se jej pokusí popravit.

Caesar je rozhořčen lidskou krutostí, učí opice bojovat a nakonec je vede do bitvy, ve které pobijí policii, která proti nim stojí. Na závěr ale Caesar přijme naléhání své partnerky Lisy a rozhodne se, že se na lidech opice nebudou mstít, nýbrž budou jim vládnout se soucitem.

Bitva o Planetu opic (1973)[editovat | editovat zdroj]

Film Bitva o Planetu opic (anglicky Battle for the Planet of the Apes) popisuje konflikt mezi Caesarem, který chce prosadit mírové soužití mezi opicemi a lidmi, gorilím samcem jménem Aldo, který tomu oponuje a chce Caesara sesadit, a člověkem Kolpem, který přesvědčuje přeživší lidi, aby na město opic zaútočili.

Návrat na Planetu opic (1978)[editovat | editovat zdroj]

Člověk Farrow najde ztroskotanou raketu a v ní dva lidi, kteří přežili. Vytáhne je ven a schová do jeskyně. Brzy raketu najdou opice vládci na planetě a rozhodnou se nález zatajit, protože nemohou přiznat, že jsou lidé schopni sestrojit tak složitý stroj. Oficiální názor, že jsou lidé ve srovnání s opicemi méněcenní, by tím byl nabourán. Kosmonauti Allan a Pet se v jeskyni proberou, Farrow jim přinese šaty, ale nejvyšší rada o tom ví a začne je pronásledovat. Allen a Pet zjistí, že při průletu rakety radioaktivní turbulencí proletěli časovou deformací a ocitli se sice na Zemi, ale v roce 3085. Zvídavý mladý šimpanz Gailan se jich vyptává, jaké to bylo v jejich světě, a stále víc začíná pochybovat o opičí nadřazenosti. Snaží se kosmonautům pomoci, ale sám se proto stane pronásledovaným. Peta napadne, že kdyby se jim podařilo obrátit sled událostí, zaznamenaný na magnetickém nosiči v lodi, mohli by se vrátit zpět.

Zapomenuté město na Planetě opic (1981)[editovat | editovat zdroj]

Pokračování příběhu kosmonautů Allana a Peta, kteří v radioaktivní turbulenci proletěli časovou deformací a ocitli se sice na Zemi, ale v roce 3085, kdy na této planetě vládnou opice. Kosmonauti Allan a Pet hledají se svým opičím přítelem Gailanem počítač, na němž by si mohli přehrát nalezený disk, který skýtá jedinou šanci na návrat zpět. Jsou však pronásledováni, disk ztratí a nakonec se dostanou do zajetí prefekta Barlowa. Ten je hodlá použít jako jakési „gladiátory“ pro oblíbené zápasnické „hry“, při nichž má vítěz právo poraženého zabít. Události ale dostanou jiný spád, se kterým prefekt nepočítal. Nakonec se rozhodne disk lidem vrátit. Allan, Pet, Gailan a jeden z bojovníků - Dalton - se vydávají do ukrytého vědeckého institutu, kde ilegálně pracují člověčí vědci. Doufají, že by tam mohl být přístroj, na kterém by si mohli disk přehrát.

Život, svoboda a pronásledování na Planetě opic (1981)[editovat | editovat zdroj]

Při přestřelce je zraněn jeden z astronautů a život mu může zachránit pouze operace v nemocnici. Ta je ale přísně střežena nepřátelskými opicemi...

Zrada a chamtivost na Planetě opic (1981)[editovat | editovat zdroj]

Jezdecké dovednosti se málem stanou jednomu z astronautů osudnými. Mocný opičák z konkurenční stáje chce za každou cenu zabránit vítězství lidského žokeje...

Poznání na Planetě opic (1981)[editovat | editovat zdroj]

Volné pokračování předchozího filmu Zapomenuté město na Planetě opic, ve kterém na Planetě opic přistáli dva američtí astronautové Allen a Pat, přičemž překonali časovou smyčku o 1000 let. V tomto filmu Allen a Pat prchají před ostatními opicemi společně se zvídavým šimpanzem Gailanem, který se jim snažil dříve pomoci. Na útěku objeví na moři otroka přivázaného k voru z tábora nucených rybářských prací. Allen a Pat se rozhodnou prozkoumat, co se stalo v táboře. Ovšem u tábora je objeví hlídka, a tak jim nezbývá nic jiného, než se stát rybáři. Později se je vydá hledat šimpanz Gailan. Poté hlídka objeví i vor bez mrtvého otroka. Otrok měl být takto rituálně obětován, a tak bude nutno vybrat novou oběť.

Planeta opic (2001)[editovat | editovat zdroj]

Film Planeta opic z roku 2001 (anglicky Planet of the Apes) je remake prvního filmu z roku 1968.

Kosmonaut Leo Davidson pošle z vesmírné stanice Oberon šimpanze jménem Pericles v malém kosmickém člunu, aby prozkoumal elektromagnetickou bouři. Když se Pericles nevrátí, letí jej v druhém člunu zachránit a havaruje na planetě, které vládnou inteligentní mluvící opice; s lidmi je tam zacházeno jako s otroky.

Lea koupí šimpanzice Ari, která nesouhlasí s krutým zacházením s lidmi. Leo se pokusí osvobodit ostatní lidi; když je přistižen Ari, přesvědčí ji, aby mu pomohla. Společně dojdou do zakázaného místa zvaného Calima.

Tam Leo zjistí, že Calima je mnoho století starý vrak vesmírné stanice Oberon, kde prach zakrývá vše až na šest písmen z nápisu "Pozor, živá zvířata" ("CAution LIve aniMAls"). Leo usoudí, že elektromagnetický vír posunul jeho kosmický člun v čase do budoucnosti, ale stanici nikoli, takže stanice havarovala na planetě mnohem dříve. Log Oberonu prozradil, že po havárii se opice vzbouřily proti lidem; lidé a opice na planetě jsou potomci těch, kdo tuto vzpouru přežili.

Mezitím se objeví armáda opic, která chce pochytat uprchlé otroky; vede je generál Thade. Vypukne bitva, během ní ale přistane Periclův člun, který byl rovněž vírem posunut do budoucnosti. Opice to považují za naplnění dávného proroctví a přeruší bitvu.

Leo se rozhodne odletět v nepoškozeném Periclově člunu. Skrze vír se vrátí zpět do své doby a přistane v New Yorku, obklopen policisty a hasiči. Pak ale s hrůzou zjistí, že to nejsou lidé, ale opice...

Zrození Planety opic (2011)[editovat | editovat zdroj]

Zrození Planety opic (Rise of the Planet of the Apes) je tzv. "reboot", tedy film, který nenavazuje na kánon vytvořený předchozími díly. Podává jiné vysvětlení, jak opice získaly inteligenci a ovládly Zemi, než film Dobytí Planety opic.

Will Rodman na opicích testuje lék na Alzheimerovu chorobu; to jim výrazně zvýší inteligenci. Když jeho nadřízený nařídí opice zabít, tajně si vezme domů jedno mládě jménem Caesar. Poté lék podá svému otci, který Alzheimerovou chorobou trpí, a jeho stav se na řadu let zlepší. Poté nemoc získá opět navrch kvůli odmítnutí léku jeho imunitním systémem a Will proto vynalezne ještě účinnější lék, který opicím zvýší inteligenci ještě více, ale pro lidi je smrtelný.

Když Caesar napadne Willova souseda, je Willovi odebrán a dán do zařízení, kde je s opicemi krutě zacházeno. Caesar tam ukradne kapesní nůž, jímž otevře klec, vezme Willův přípravek a dá jej inhalovat všem opicím. Poté opice uprchnou a osvobodí opice vězněné ve městě (např. v ZOO). Policie se je pokusí zastavit, ale opice policisty pobijí. Will na Caesara naléhá, aby se vrátil domů, ale Caesar, nyní schopný řeči, odpoví: "Caesar je doma" "(Caesar is home)".

Úsvit planety opic (2014)[editovat | editovat zdroj]

Úsvit planety opic (Dawn of the Planet of the Apes) je sequelem filmu Zrození planety opic. Vypráví o tom, jak Willův přípravek jako zabijácký opičí virus vyhladil půlku planety a tu druhou uvrhnul do války s lidoopy. V roce 2017 bude v kinech třetí pokračování tohoto rebootu a třetí film se bude jmenovat Válka o planetu opic ( War of the Planet of the Apes)

Válka o planetu opic (2017)[editovat | editovat zdroj]

Válka o planetu opic (War of the Planet of the Apes) navazuje na předchozí díly rebootu a rozvíjí děj po filmu Úsvit planety opic. Hlavním hrdinou je nadále Caesar, vůdce opic, kterému na začátku děje "plukovník", jak mu sám říká, zabije syna. Hlavní zápletka se však týká viru, který lidi připravuje o rozum a o řeč, a boje plukovníka a jeho oddílů proti opicím a jiným oddílům ze severu, kteří nesouhlasí s nelítostný přístupem plukovníka vůči nakaženým. Součástí boje plukovníka o zachování lidstva tak je boj proti opicím vedených Caesarem, viru a oddílům ze severu. V závěrečné fází děje se vše propojuje, rozhodující vliv na průběh děje mají opice, které se vyhnuly zajetí, a holčička, kterou po cestě vzaly s sebou. Caesar však trvá na pomstě.