Planckova energie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Ve fyzice je Planckova energie, označovaná jako EP, jednotkou energie v systému přirozených jednotek, známých jako Planckovy jednotky.[1]

[2]

kde c je rychlost světla ve vakuu, je redukovaná Planckova konstanta, G je gravitační konstanta. EP je odvozená, nikoli základní Planckova jednotka.

Ekvivalentní definice:

kde tP je Planckův čas.

Také:

kde mP je Planckova hmotnost.

Ultra energetické kosmické záření pozorováné v roce 1991 mělo energii 50 joulů, což odpovídá asi 2,5×10−8 EP.[3] Většina Planckových jednotek je neuvěřitelně malých a tudíž nezávislých na "makroskopických" jevech (nebo fantasticky velkých, jako v případě Planckovy teploty). Energie 1 EP, je naproti tomu makroskopická, přibližně se rovná energii uložené v nádrži automobilu (57,2 L benzinu na 34,2 MJ/L chemické energie).

Planckovy jednotky jsou navrženy tak, aby normalizovaly fyzikální konstanty G, a c na 1. Proto v rámci Planckových jednotek vypočítáme ekvivalenci hmoty a energie E = mc² zjednodušenou na E = m, tak že Planckova energie a hmotnost jsou číselně totožné. V rovnicích obecné relativity se G často násobí 8π. Proto práce v částicové fyzice a fyzikální kosmologii často normalizují G rovno 1. Tato normalizace rezultuje v redukované Planckově energii, definované jako:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Planck energy na anglické Wikipedii.

  1. Planck Energy [online]. Cosmos, The SAO Encyclopedia, Swinburne University of Technology [cit. 2015-09-18]. Dostupné online. 
  2. CODATA Value: Planck mass energy equivalent in GeV [online]. [cit. 2016-12-21]. Dostupné online. 
  3. HiRes - The High Resolution Fly's Eye Ultra High Energy Cosmic Ray Observatory [online]. [cit. 2016-12-21]. Dostupné online.