Plamondon (stanice metra v Montréalu)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Plamondon
Linky metra v Montrealu
Linky metra v Montrealu
Stát Kanada
Město Montréal
Vznik 29. června 1982
Linky Oranžová linka
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Plamondon je jedna z 31 stanic oranžové linky montrealského metra (Côte-VertuMontmorency), jejíž celková délka je 30 km. Ve směru od Côte-Vertu je tato stanice v pořadí pátá, ve směru od Montmorency dvacátá sedmá. Stanice leží v hloubce 23,8 m. Její vzdálenost od předchozí stanice Namur činí 988,47 metrů a od následující stanice Côte-Sainte-Catherine 451,10 metrů.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice Plamondon byla otevřena 29. června 1982. Ve stejném roce byla otevřena rovněž stanice Côte-Sainte-Catherine, a to již 4. ledna.

Vzhled stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanici projektoval architekt Patrice Gauthier. I přes absenci uměleckých děl, která zdobí většinu ostatních stanic, je Plamondon zajímavý kombinací oranžovočervených a modrých desek, které zdobí většinu zdí stanice a setkávají se v jejím středu.

Umístění[editovat | editovat zdroj]

Stanice se nachází v montrealském městském obvodu (francouzsky arrondissement) Côte-des-Neiges–Notre-Dame-de-Grâce.

Pokud jde o její umístění v rámci oranžové linky, jde o její západní větev. Z hlediska stáří je tedy součástí druhé etapy rozšiřování této linky, která se odehrála postupně v několika fázích v letech 1980-1986.[2]

Větší část východní větve oranžové linky byla zprovozněna v průběhu roku 1966, s výjimkou rozšíření stanice Henri-Bourassa o přídavné nástupiště v roce 2007. Jde o celkem 15 stanic východní části linky.[3] Zbývající tři stanice postavené ve třetí fázi rozšiřování linky se všechny nacházejí za severním ramenem řeky svatého Vavřince ve městě Laval. Jsou to stanice Cartier, De la Concorde a Montmorency.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.metrodemontreal.com/orange/plamondon/history-f.html
  2. Stanice Côte-Vertu byla otevřena v roce 1986, Du Collège, De la Savane a Namur v roce 1984, Plamondon a Côte-Sainte-Catherine v roce 1982, Snowdon, Villa-Maria a Vendôme v roce 1981 (přičemž část stanice Snowdon patřící k modré lince byla zprovozněna až v roce 1988), dále Place-Saint-Henri, Lionel-Groulx, Georges-Vanier a Lucien-L'Allier v roce 1980. Část přestupní stanice Lionel-Groulx náležející k zelené lince byla zprovozněna již v roce 1978.
  3. Bonaventure, Square-Victoria, Place-d'Armes, Champ-de-Mars, Berri-UQAM, Sherbrooke, Mont-Royal, Laurier, Rosemont, Beaubien, Jean-Talon, Jarry, Crémazie, Sauvé a Henri-Bourassa.