Pjotr Ivanovič Beketov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pjotr Ivanovič Beketov
Памятник Петру Бекетову в Якутске.jpg
Narození 1600
Úmrtí 1661 (ve věku 60–61 let)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pjotr Ivanovič Beketov (rusky Пётр Иванович Бекетов) (asi 1600 – asi 1661) byl ruský kozák, zřejmě příslušník Donského vojska. Významný je především jako objevitel, působící na východní Sibiři a Dálném východě. V této oblasti založil několik pevností, z nichž později vznikla významná města Jakutsk, Čita a Něrčinsk.

Život[editovat | editovat zdroj]

O jeho dětství a mládí není nic známo. Před rokem 1630 působil v oblasti kolem Bajkalu, kde se vyznamenal v bojích s kočovnými Burjaty. Roku 1632 pronikl s třiceti kozáky do povodí řeky Leny, kde založil pevnost Jakutsk a začal od domorodců vybírat jasak, naturální daň placenou v kožešinách. Domorodí Jakuti se proti vybírání daně začali bouřit a několikrát obléhali Jakutsk. Do čela domorodců se postavil náčelník (tojon) Tygyn Darchán, vůdce jakutského klanu Kangalas. Byl však kozáky lstí zajat a uvězněn v Jakutsku, kde později zemřel (nebo byl popraven). Tygyn Darchán je v současnosti pokládán za národního hrdinu Jakutů.[zdroj?]

Někdy po roce 1640 povodí Leny opustil a vrátil se do Zabajkalí, kde založil roku 1652 město Čita a 1655 Něrčinsk. Ve stáří žil v Tobolsku, kde se s ním roku 1661 setkal a popil protopop Avvakum, vracející se tou dobou ze sibiřského vyhnanství. Někdy krátce nato zde zřejmě zemřel.

Další velitelé Jakutska v 17. století[editovat | editovat zdroj]

Po jeho odchodu byl velitelem Jakutska jmenován vojvoda Pjotr Ivanovič Golovin. Byl to bezcharakterní, krutý a nesmírně hrabivý člověk. Uvádí se, že bez soudu mučil a zabíjel své podřízené a vybíral od domorodců trojnásobek stanovené daně. Jeho brutalita vyvolala roku 1643 nové povstání domorodců, vedené Tygynovými syny. Roku 1645 sepsali Golovinovi spolupracovníci supliku, popisující jeho zločiny. Na jejím základě byl ze své hodnosti odvolán a vztahy ruské vlády s domorodci se přechodně zlepšily. Golovinovi nelze upřít zásluhy o průzkum Sibiře. Ve snaze získat nové poplatníky pro vybírání jasaku vyslal Kozáka Ivana Vasiljeviče Pojarkova, který patrně roku 1643 objevil řeku Amur. V 80. letech 17. století byl velitelem Jakutska Ivan Priklonnyj, který se "vyznamenal" brutální vraždou jakutského náčelníka Dženika a týráním jeho těhotné manželky. Rovněž proti němu bylo namířeno povstání, k němuž se kromě domorodců přidali i nespokojení Kozáci.

Věž Jakutského ostrohu, předchůdce dnešního města Jakutsk

Odkazy[editovat | editovat zdroj]