Piz Buin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Piz Buin
Großer (vlevo) a Kleiner Piz Buin při pohledu od Silvretta-Stausee
Großer (vlevo) a Kleiner Piz Buin při pohledu od Silvretta-Stausee

Vrchol3 312 m n. m.
Prominence544 m (Futschölpass)
Izolace6,1 km (Piz Linard)
Poznámkanejvyšší hora Vorarlberska
Poloha
SvětadílEvropa
StátRakouskoRakousko Rakousko
ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
PohoříSilvretta
Souřadnice
Piz Buin
Piz Buin
poloha na mapě Vorarlberska
Prvovýstup14. července 1865, J.A. Specht a J. Weilenmann
Typhorský štít
Horninarula
PovodíInn
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Piz Buin (zvuk [ˌpits buˈiːn], též Großer Piz Buin, 3 312 m n. m.) je třetí nejvyšší hora pohoří Silvretta. Nachází se na státní hranici mezi Rakouskem (spolková země Vorarlbersko) a Švýcarskem (kanton Graubünden). Na vrcholu je postavený dřevěný kříž. Jedná se o nejvyšší horu Vorarlberska.

V těsném sousedství stojí poněkud nižší hora Piz Buin Pitschen též Kleiner Piz Buin (3 255 m) oddělená úzkým sedlem Buinlücke (3 054 m n. m.) Oba vrcholy jsou dostupné pouze horolezeckým způsobem.

Výstup[editovat | editovat zdroj]

Horská chata Wiesbadener Hütte a pohled na Piz Bulín

Jako první vystoupili na vrchol Piz Buin 14. července 1865 horolezci Joseph Anton Specht z Rakouska a Johann Jakob Weilenmann ze Švýcarska, doprovázení dvěma horskými vůdci z údolí Montafon jménem Jakob Pfitscher a Franz Pöll.

Dnes se převážná většina výstupů koná ze severu z rakouské strany od přehradní nádrže Silvretta-Stausee, přes horskou chatu Wiesbadener Hütte na ledovec Ochsentaler Gletscher a do sedélka Buinlücke. Odtud skalnatým severozápadním hřebenem na vrchol. Závěrečný hřeben dosahuje horolezecké obtížnosti 2 UIAA.

Do sedélka Buinlücke se dá vystoupat také ze švýcarské strany od obce Guarda, případně až od níže položené stejnojmenné stanice Engadinské dráhy, okolo horské chaty Chamonna Tuoi.

Výstup je možný v létě pěšky a v zimě na lyžích. V každém ročním období je nezbytné použití horolezecké ledovcové výzbroje včetně lana, maček a cepínu.

Odraz v jiných oborech[editovat | editovat zdroj]

Značku „Piz Buin“ používá pro své výrobky sloužící k ochraně proti ultrafialovému záření farmaceutická společnost Johnson & Johnson. Výrobky pod touto značkou začal původně vyvíjet švýcarský student chemie Franz Greiter poté, co se roku 1938 při výstupu na vrchol ošklivě spálil.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Piz Buin na polské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]