Pivovar Světovar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pivovar Světovar
Světovar Slovany
Světovar Slovany
MístoPlzeň
AdresaPlzeň, Česko
Souřadnice
Map
Kód památky102901 (PkMISSezObrWD)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Světovar je bývalý plzeňský pivovar, který fungoval mezi roky 19101932. Areál se nachází v městském obvodu Plzeň 2-Slovany mezi ulicemi Slovanská alej, Koterovská a Sladová, na západní straně sousedí s areálem vozovny Plzeňských městských dopravních podniků. V roce 2008 byl objekt pivovaru prohlášen kulturní památkou.[1]

Historie a popis[editovat | editovat zdroj]

Český plzeňský akciový pivovar „Světovar“ byl založen roku 1910 společně podnikatelem Janem Kleisslem a Živnostenskou bankou a měl konkurovat starším plzeňským pivovarům „Prazdroj“ a „Gambrinus“.[2] V lednu roku 1913 již byla uvařena první várka. Moderní stavbu provedla firma Müller a Kapsa podle návrhu architekta Bohuslava Strébla. Ve své době to byl nejmodernější pivovar v Rakousko-Uhersku a doznal značných úspěchů, a to i exportních (roční výstav až 100 000 hektolitrů).

Areál je rozdělen do tří bloků, postavených ze železobetonu ve stylu architektonické moderny a s využitím moderní techniky, elektromotorů atd. a propojených vlečkou (výhodou byla blízká trať na České Budějovice). Kromě oněch tří bloků, kde byly sklepy, lednice, stáčírna a umývárna, varna a strojovna s kotelnou, laboratoře, sladovna atd. byla v areálu i administrativní budova, kantýna a byty zaměstnanců.

Bohužel po Velké hospodářské krizi ztratil pivovar exportní příležitosti, omezoval výstav a v roce 1932 ho koupila konkurence – První akciový pivovar Gambrinus. Areál pivovaru poté sloužil jen jako lahvovna (značka „Světovar“ či „Weltbräu“ se užívala u gambrinuských dvanáctek ještě nedávno) a později jen jako různé sklady různých firem. Po roce 1945 celý areál využívala jako sklady armáda, která odešla až v letech devadesátých, ale majetkem Ministerstva obrany zůstal až do roku 2003.

Počítalo se s tím, že se v části areálu vybudují nové depozitární prostory pro Archiv města Plzně a ve zbytku vznikne multikulturní centrum, tzv. Cultural Factory – středisko alternativní i klasické kultury a dějiště různých výstav, přednášek, performancí atd.[3] Tyto plány ale městu nevyšly a roce 2014 byl projekt zastaven. Od roku 2019 se místo toho buduje nové technologické centrum s názvem TechTower (projekt je známý jako Dronet).[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Památkový Katalog. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2022-04-16]. Dostupné online. 
  2. JAROSLAV NOVÁK VEČERNÍČEK. Dějiny piva. CPress nakladatelství. ISBN 978-80-264-0879-6
  3. Stavbaweb.cz – 4x4 Cultural faktory v areálu bývalého pivovaru Světovar. www.stavbaweb.cz [online]. [cit. 2022-04-16]. Dostupné online. 
  4. Světovar se proměňuje. Vzniká TechTower i nové byty! Fotky a vizualizace. www.qap.cz [online]. [cit. 2022-04-16]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BĚLOHLÁVEK. Archív města Plzně. Průvodce po fondech a sbírkách. [s.l.]: Západočeské nakladatelství, 1987. 
  • KOLEKTIV. Průvodce architekturou města od počátku 19. století do současnosti. Plzeň: Plzeň (NAVA), 2013.