Pivovar Broumov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pivovar Broumov
Budova olivětínského pivovaru
Budova olivětínského pivovaru
StátČeskoČesko Česko
MístoBroumov
Založen1348
Majitel pivovaruPivovar Broumov s.r.o.
Roční produkceneznámá
Názvy značekOlivětínský Opat
Benediktin
Rotter
AdresaBroumov
Osvobození 55
550 01
Kontakttelefon: +420 491 523 779
telefon: +420 607 107 203
opat@pivovarbroumov.cz
Oficiální webPivovar Broumov
IČO25272632
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pivovar Broumov je malý východočeský pivovar nacházející se v Broumově – městské části Olivětín. Vyrábí piva světlá, tmavá i polotmavá, filtrovaná i nefiltrovaná (ležáky, výčepní piva i piva speciální). Dále se zabývá výrobou ochucených piv - ovocných, kořeněných i bylinných.

Historie a současnost[editovat | editovat zdroj]

Začátky vaření piva jsou datovány k roku 1348. Současný pivovar svou činností navazuje na pivovar, který byl původně umístěn v benediktýnském klášteře v Broumově a který byl založen v roce 1712. Zmínky o místním klášterním pivovaru existují z konce 17. století.

Po druhé světové válce došlo k výstavbě nové varny a bylo zahájeno stáčení do láhví. Od roku 1994 funguje nová stáčírna a mok je skladován v nerezových sudech.[1] Na Milevských pivních slavnostech získal druh Polotmavá sváteční kvasnicová 17% Stříbrnou korunku o nejlepší pivo.[2]

V těsné blízkosti pivovaru je pivovarský rybník o rozloze přibližně 0,75 hektarů. V současnosti slouží k dodávce vody pro technologickou část pivovaru. V minulosti byl v zimě využíván k získání ledu pro chladicí procesy při výrobě piva.

Suroviny pro výrobu piv[editovat | editovat zdroj]

Slad pro výrobu pivovaru se vyrábí ve vlastní klasické humnové sladovně, dále se používá žatecký hlávkový chmel a prvotřídní pivovarské kvasnice. Voda potřebná pro výrobu piva je čerpána z vlastní 38 metrů hluboké artéské studny.

Produkce piv[editovat | editovat zdroj]

Pivovar je známý tím, že zachovává všechny klasické výrobní postupy. Produkuje širokou škálu piv prodávaných pod značkou Olivětínský Opat, Benediktin a Rotter. Nabízí světlá, polotmavá a tmavá piva a dále má stálou i obměňující se nabídku pivních speciálů. Kromě standardní řady filtrovaných piv nabízí svým zákazníkům jedinečnou řadu nefiltrovaných piv. Ve výběru kromě klasického sortimentu jsou i ochucená piva. Nabídku piv a řadu suvenýrů pivovaru nabízí podniková prodejna, která je umístěna v areálu pivovaru.

Prohlídka pivovaru a muzeum pivovarství[editovat | editovat zdroj]

Pro návštěvníky jsou pořádány prohlídky pivovaru s degustací piv. Exkurze mj. zahrnuje návštěvu sladovny, pivovarských sklepů, stáčírny piv aj. V areálu pivovaru je také muzeum pivovarství s poměrně rozsáhlou sbírkou historických technologií, strojního zařízení, sladařských a pivovarských nástrojů. Exkurze zahrnuje i návštěvu stylizované hospody z počátku 20. století a kancelář sládka s dobovým kancelářským vybavením. V prvním patře muzea je nově otevřená expozice domácnosti sládka z doby počátku 20. století (období secese).

Vystavený sortiment

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Pivovar Broumov, s.r.o., Český svaz malých nezávislých pivovarů. Přístup: 4.12.2010. www.csmnp.cz [online]. [cit. 2010-12-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-08-23. 
  2. Stříbrná korunka pro pivovar Broumov na Milevských pivních slavnostech , 24.10.2010. beer.txt.cz [online]. [cit. 2010-12-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2010-11-26. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]