Pivní tácek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pivní tácek pivovaru Svijany

Pivní tácek (či pivní podtácek, podložka pod pivo) je v současné době používán jako ochrana stolu před jeho ušpiněním pivem či před vzdušnou vlhkostí zkondenzovanou na vnějším povrchu sklenice.

Pivní tácky jsou často na stolech v restauracích, hospodách a pivnicích a slouží jako reklamní předmět pro jednotlivé pivovary, festivaly anebo jiné společenské akce.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Pivní tácky se poprvé začaly používat v 19. století, přibližně v době, kdy bylo v pivovarech zaváděno měření teplot při technologii vaření piva, zřizovaly se lednice na led a pivo začalo být postupně stáčeno do lahví.

První pivní tácky byly používány běžnými konzumenty jako ochrana sklenice piva proti okolnímu hmyzu, naopak movitější klientela té doby vlastnila džbány opatřené víkem.[1] Původní pivní tácky byly vyrobeny z dřevěné plsti, ale z hygienických důvodů byly postupně zkoušeny i další materiály jako porcelán (využíván převážně před druhou světovou válkou, kdy se přímo na tácky dělaly čárky za propitá piva), sklo, korek, umělá hmota a v současné době jednoznačně nejpoužívanějším materiálem pro pivní tácky papír.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. RUBEŠOVÁ, Marie. Radosti sběratele pivních tácků a pivovarských suvenýrů [online]. http://www.ireceptar.cz/ [cit. 2014-01-01]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]