Pietro Ferrabosco

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pietro Ferrabosco
Narození 1512
Laino
Úmrtí 1599 (ve věku 86–87 let)
Lugano
Povolání architekt a malíř
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Švýcarská brána (Schweizertor) ve vídeňském Hofburgu

Pietro Ferrabosco di Lagno (kolem roku 1512?, LainoComa1599, Lugano) byl italský malíř, stavitel a architekt, činný v Rakousku a Uhrách.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel ze Severní Itálie, narodil se jako syn zednického mistra Martina Ferrabosca. Od roku 1542 působil ve službách Habsburků v rakouských a uherských zemích, kde po následujících čtyřicet let vytvořil množství renesančních staveb.

Zpočátku sloužil v armádě jako voják a vojenský malíř v Uhrách. Od roku 1551 byl dvorním malířem císaře Ferdinanda I. ve Vídni. V následujících letech působil také v Praze, ovšem jeho přesná úloha ani funkce nejsou zcela jasné. V roce 1554 se zřejmě podílel na výstavbě některých částí Nového královského paláce Pražského hradu.

Po dokončení nelehkého úkolu dunajského opevnění ve Vídni mu byl v roce 1556 propůjčen titul říšského rytíře (Ferrabosco di Lagno). V roce 1559 si u císaře stěžoval na nízký plat, a na skutečnost, že kvůli velkému pracovnímu vytížení na stavbách zanedbává malířství. Také se ucházel o post stavebního superintendenta ve Vídni, avšak neúspěšně, neboť neovládal němčinu.

Roku 1572 mu císařský doporučující dopis zajistil čestné občanství v Comu. V roce 1588 podal u arcivévody Arnošta žádost o propuštění a odstěhoval se zpět se svým otcem, manželkou a služebnictvem ke Komskému jezeru. Žádné další zprávy o jeho životě nejsou známy.

Zemřel v Luganu v roce 1599.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pietro Ferrabosco na německé Wikipedii.