Pietro Carnesecchi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pietro Carnesecchi
Narození24. prosince 1508
Florencie
Úmrtí1. října 1567 (ve věku 58 let)
Řím
Příčina úmrtípoprava stětím
BydlištěFlorencie
Povolánípolitik
FunkceApoštolský protonotář
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pietro Carnesecchi (24. prosince 1508 Florencie1. října 1567 Řím) byl italský politik a církevní hodnostář, popravený jako kacíř.

Pocházel ze zámožné kupecké rodiny a jeho strýcem byl kardinál Bernardo Dovizi. Díky přízni Medicejských, rozsáhlému vzdělání a přirozenému diplomatickému talentu udělal Carnesecchi kariéru v papežské kurii, stal se protonotářem a již ve čtyřiadvaceti letech byl prvním tajemníkem papeže Klementa VII.[1]

Jeho postoje ovlivnil humanistický myslitel Juan de Valdés a stal se vůdčí osobností hnutí za reformu církve, kam patřili i Bernardino Ochino, Giulia Gonzaga, Caterina Cybo nebo Vittoria Colonna.

V roce 1546 papež Pavel III. odmítl Valdésovo učení a nařídil inkvizici vyšetřování jeho příznivců. Carnesecchi uprchl do Paříže, kde ho chránila Kateřina Medicejská, a teprve po nástupu papeže Pia IV. se vrátil do Říma. V roce 1565 však na papežský stolec usedl Pius V. a nařídil obnovu Carnesecchiho procesu. Carnesecchi se proto uchýlil do Florencie, kde spoléhal na pomoc Medicejských, avšak vévoda Cosimo I. Medicejský dal přednost dobrým vztahům k papeži a uprchlíka mu vydal.[2]

V červenci 1566 byl Pietro Carnesecchi uvězněn v Tor di Nona a 21. září roku 1567 při autodafé v kostele Santa Maria sopra Minerva nad ním byl vynesen rozsudek smrti. Carnesecchi byl 1. října téhož roku sťat u Andělského mostu a následně bylo jeho tělo spáleno.

V evangelickém kalendáři se slaví jeho památka 2. října.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Encyclopedia.com Dostupné online
  2. Britannica Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]