Pieter de Hooch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pieter de Hooch
Narození20. prosince 1629
Rotterdam
Úmrtí24. března 1684 (ve věku 54 let)
Amsterdam
NárodnostNizozemci
Povolánímalíř a projektant
Významná dílaDe Moeder
Vrouw in een tuin
Een jonge die brood bezorgt
OvlivněnýCarel Fabritius
Gerard ter Borch
Jan Steen
Jan Vermeer
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pieter de Hooch, někdy též uváděn jako Hoogh či Hooghe (1629, Rotterdam1684, Amsterdam) byl nizozemský malíř.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jeho otec byl zedník, matka porodní bába. Měl čtyři sourozence, kteří všichni zemřeli v dětství. Malířství se vyučil v Haarlemu u krajináře Nicolaese Berchema. V roce 1654 přesídlil do Delftu, kde se oženil, seznámil s Carlem Fabritiusem a Nicolaesem Maesem, kteří na jeho tvorbu měli značný vliv, a roku 1655 vstoupil do zdejšího malířského cechu Sv. Lukáše. Roku 1661 přesídlil do Amsterdamu. Žil spíše v ústraní, což bylo podmíněno jeho psychickým stavem. Zemřel v ústavu pro choromyslné.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Zpočátku byl pod vlivem Rembrandtovým, jeho klasické obrazy bývají přirovnávány k obrazům Jana Vermeera (jeho kolegy z Delftského cechu Sv. Lukáše). Výrazným prvkem je „teplé světlo“, které však mizí z jeho pozdní tvorby.[1] Obvyklým námětem jsou lidé vykonávající nějaké domácí práce, zákoutí domů, dvorky. Jeho obrazy jsou především malých rozměrů, až na jedno rozměrné plátno, které však shořelo roku 1864 při velkém rooterdamském požáru. Do dnešní doby se zachovalo přes 250 de Hoochových pláten.

K jeho nejznámějším obrazům patří: Dva vojáci a trubač s obsluhující ženou, Dvůr domu v Delftu, Hráči karet ve sluncem zalité místnosti, Ložnice, Matka, Mladá žena pijící, Návštěva, Pár s papouškem, Prázdná sklenice, U skříně na prádlo, Venkovský dům, Vojáci hrající karty, Žena a služka s vědrem na dvoře, Žena kojící nemluvně s dítětem a psem, Žena loupající zeleninu v zadní místnosti holandského domu či Žena s ošatkou fazolí v zeleninové zahrádce.[2]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. leccos.com [online]. [cit. 2015-07-20]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2014-04-04. 
  2. Archivovaná kopie. www.artmuseum.cz [online]. [cit. 2015-07-20]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2015-09-23. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný, heslo de Hooch. Sv. 11, str. 547

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]