Pieter Lastman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Starozákonní výjev: Anděl a Tobiáš s rybou (1625), Olej na dřevě, Muzeum krásného umění, Budapešť

Pieter Lastman (1583 Amsterdam4. dubna 1633 Amsterdam) byl holandský malíř.

Život[editovat | editovat zdroj]

Celým jménem Pieter Pieterszoon Lastman se narodil jako syn zlatníka v Amsterdamu, kde také strávil celý svůj život. Jeho původním malířským mistrem byl pravděpodobně Cornelis van Haarlem. Okolo roku 1604 Lastman absolvoval cestu do Itálie, kde byl nadmíru ovlivněný tvorbou Caravaggia. V Itálii strávil pět let.

Starozákonní výjev: Rozloučení s Hagar (1612), malba na dřevě, Kunsthalle Hamburg

Lastman se zbýval především historickými, biblickým a mytologickými výjevy. Velkou inspirací pro něho byla tvorba jeho italských současníků – ve svých obrazech používal velmi silné kontrasty světla a stínu, což dodávalo jeho obrazům dramatické efekty. Maloval především pokojové obrazy menších rozměrů.

Jako malíř byl velmi revoluční, protože byl v Amsterdamu jedním z prvních malířů, kteří dokázali na svých obrazech zachytit nevšední dramatické příběhy, které v jeho podání měly zároveň jasnou pointu. Byl proto velmi vyhledávaným malířem a jeho díla se prodávala za vysoké ceny. Pro mnoho mladých malířů bylo velkou poctou moci studoval v Lastmanově dílně. Jeho studentem a přítelem byl například Rembrandt.

Lastman zemřel v roce 1633 v Amsterdamu, kde byl také 4. dubna téhož roku pochován.