Pierre Degeyter

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pierre Degeyter
Pierre De Geyter componist van de Internationale.png
Základní informace
Narození8. října 1848
Gent
Úmrtí26. září 1932 (ve věku 83 let)
Saint-Denis
Povoláníhudební skladatel
Významná dílaInternacionála
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pierre Chretien Degeyter (též De Geyter; 8. října 1848 Gent - 26. září 1932 Saint-Denis) byl belgicko-francouzský socialista, později komunista, a příležitostný hudební skladatel. Známý je jako autor hudby Internacionály, kterou složil ve francouzském Lille v roce 1888.

Degeyterovi rodiče se přestěhovali z Francie do Gentu, kde pracovali v textilním průmyslu. Když mu bylo sedm let, rodina se přestěhovala zpět do Francie a usadila se v Lille. Ve věku 16 let navštěvoval hodiny kreslení na místní akademii a poté pracoval jako řezbář. Později chodil na hodiny hudby a stal se členem dělnického sboru La Lyre des Travailleurs, který založil Gustave Delory, vůdce socialistů v Lille.

15. července 1888 požádal Delory Degeytera, aby složil melodie pro různé revoluční písně, které byly u socialistů v Lille v oblibě. Mezi nimi byl i text Eugèna Pottiera, který se do té doby zpíval na melodii Marseillaisy. Jednou v neděli ráno vytvořil Degeyter pro tuto píseň novou melodii, kterou sbor Lyre des Travailleurs přednesl na výroční oslavě kolportérů novin. Aby Degeyter neztratil zaměstnání, nebylo uvedeno křestní jméno skladatele; i tak se dostal na černou listinu a přišel o práci. Pak se dlouho protloukal, dokud se v roce 1902 s manželkou a dcerou nepřestěhoval do Saint-Denisu poblíž Paříže.

Degeyter si nezajistil autorská práva, takže později roku 1904 se za autora hudby prohlásil jeho bratr Adolphe, a Pierre Degeyter dlouho nedostával žádné tantiémy. V roce 1928 byl pozván do Sovětského svazu, který v té době používal Internacionálu jako státní hymnu. Přestože od Stalina dostal malý státní důchod, měl byt zdarma v Saint-Denis a občas pobíral hubené tantiémy za další své písně „L'Insurgé“ a „En avant la Classe Ouvrière“, dožil v chudobě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pierre Degeyter na německé Wikipedii.


Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jaap van der Merwe: Gij zijt kanalje! heeft men ons verweten. Utrecht 1974, ISBN 90-229-7191-0, S. 350–353.
  • Inge Lammel: Am Montag nahm er das Lied mit in die Fabrik und sang es den Kollegen vor. Pierre Degeyter, Modelltischler, Komponist der „Internationale“. In: Eiserne Lerche. Hefte für eine demokratische Musikkultur. Heft 4, Verlag pläne, Dortmund 1982.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]