Pierre Athanase Larousse

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pierre Athanase Larousse
Pierre Larousse
Pierre Larousse
Narození23. října 1817
Toucy
Úmrtí3. ledna 1875 (ve věku 57 let)
Paříž
Příčina úmrtímrtvice způsobená vyčerpáním
Místo pohřbeníHřbitov Montparnasse
Grave of Pierre Larousse
Povolánílexikograf, jazykovědec, vydavatel, editor a spisovatel
Národnostfrancouzská
Alma materučitelská škola ve Versailles
Významná dílaGrand dictionnaire universel du XIXe siècle
Petit Larousse
Manžel(ka)Suzanne Caubel
PříbuzníJules Hollier (synovec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pierre Athanase Larousse (23. října 1817 Toucy3. ledna 1875 Paříž) byl francouzský gramatik, lexikograf a encyklopedista. Za svůj život publikoval mnoho vynikajících vzdělávacích a referenčních děl 19. století, včetně patnáctidílného svazku Velký univerzální slovník 19. století.

Mladí[editovat | editovat zdroj]

Pierre Larousse se narodil v Toucy, jako syn kováře. V šestnácti letech získal stipendium na učitelskou školu ve Versailles. O čtyři roky později se vrátil do Toucy, aby zde vyučoval na základní škole, ale byl velmi frustrován archaickými a rigidními vyučovacími metodami. V 1840 se přestěhoval do Paříže a začal navštěvovat bezplatné kurzy, aby si zlepšil své znalosti.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1848 do roku 1851 vyučoval na soukromé internátní škole, kde se setkal se svou budoucí manželkou Suzanne Caubel (ačkoli se vzali až v roce 1872). Společně v roce 1849 začali provozovat kurz francouzštiny pro děti. V roce 1851 potkal Augustina Boyera, dalšího rozčarovaného bývalého učitele, a společně založili knihkupectví Librairie Larousse et Boyer (Larousse a Boyer Bookshop). Vydali progresivní učebnice pro děti a návody pro učitele s důrazem na rozvoj kreativity a nezávislosti žáků. V roce 1856 vydávali Nový slovník francouzského jazyka, jako pokračování knihy Petit Larousse, ale Larousse už začal plánovat svůj další, mnohem větší projekt. 27. prosince 1863 se objevil první svazek velkého encyklopedického slovníku, Grand dictionnaire universel du XIXe siècle (Velký univerzální slovník 19. století). Ten byl oceněn Victorem Hugem a stal se klasikou. Ve své moderní, revidované podobě je stále vysoce respektován. V roce 1869 Larousse ukončil partnerství s Boyerem a zbytek svého života strávil prací na pokračování svého Velkém slovníku. Slovník byl dokončen (15 svazků, 1866–76; doplňky 1878 a 1890),  Laroussovým synovcem Julesem Hollierem v roce 1876, po Laroussově smrti (v Paříži v roce 1875) kvůli mrtvici způsobené vyčerpáním.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pierre Larousse na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]