Pierre-Émile Martin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pierre-Émile Martin
Pierre-Émile Martin
Pierre-Émile Martin
Rodné jméno Pierre Emile Blaise Martin
Narození 18. srpna 1824
Bourges
Úmrtí 21. května 1915 (ve věku 90 let)
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ694905
Alma mater École Polytechnique
Povolání inženýr
Rodiče Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ3588646
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Martinská pec

Pierre-Émile Martin (18.srpna, 1824 Bourges23. května, 1915, Fourchambault) byl francouzský inženýr, metalurg a průmyslník. Spolupodílel se na vývoji nového technologického postupu výroby oceli.

Život[editovat | editovat zdroj]

Po ukončení studia na hornické škole pracoval v metalurgickém závodě svého otce ve Fourchambault, v letech 18541883 byl ředitelem hutního závodu v Sireuil. Se svým otcem Émile Martinem zavedli výrobu oceli s přidáváním ocelového šrotu v kyselém prostředí v peci s regenerativním topením. Na vzniku této metody se podíleli i Wilhelm a Friedrich Siemensovi, bratři Wernera Siemense.

První Martinská pec byla uvedena do provozu 8. dubna 1864 ve francouzském městečku Sireuil. Tato technologie se velmi rychle rozšířila a po dobu více než sta let byla nejvýznamnější technologií masové výroby kvalitní oceli.

Posléze se však dostal do sporu se stále mocnější rodinou Siemensů. Nakonec musel vyhlásit bankrot a upadl do úplné chudoby a zapomnění. Žil v Paříži a v roce 1910 byl náhodně objeven a do konce života žil podporován solidárními průmyslníky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Otto Johannsen (Verein Deutscher Eisenhüttenleute): Geschichte des Eisens. 3 Auflage. Verlag Stahleisen mbH, Düsseldorf 1953, S. 385-386
  • Pierre-Emile Martin, in Winfried Pötsch, Annelore Fischer, Wolfgang Müller: Lexikon bedeutender Chemiker, Harri Deutsch 1989

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]