Piero Sraffa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Piero Sraffa
Narození 5. srpna 1898
Turín
Úmrtí 3. září 1983 (ve věku 85 let)
Cambridge
Alma mater London School of Economics
Turínská universita
Zaměstnavatelé Univerzita v Cambridgi
Perugijská univerzita
Rodiče Angelo Sraffa
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Piero Sraffa (5. srpna 1898 Turín3. září 1983 Cambridge) byl italský ekonom. Nejvýznamnějším Sraffovým dílem je práce Production of Commodities by Means of Commodities. Publikována byla v roce 1960. Je považována za zakladatelské dílo neo-ricardiánství. Jeho koncepce využívají i někteří post-keynesiáni.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v židovské rodině.

V letech 1921-1922 studoval v Londýně na London School of Economics. V roce 1922 byl jmenován ředitelem oddělení provinční práce v Miláně, pak působil jako profesor politické ekonomie nejprve v Perugii, a později v Cagliari na Sardinii. Zde se setkal s Antoniem Gramscim - významným marxistickým teoretikem. Stali se blízkými přáteli a byl to právě Sraffa, kdo mu do vězení později nosil tužky a papíry, aby mohl Gramsci sepsat své proslulé zápisky z vězení. Také byl v kontaktu s Filippo Turatim, vůdcem italské Socialistické strany.

V roce 1927 přivedl Sraffu ekonom John Maynard Keynes na univerzitu v Cambridge, kde byl později jmenován knihovníkem. To mu umožnilo věnovat se rozsáhlému sbírání a editování spisů Davida Ricarda. V Cambridge byl členem neformálního diskusního "Kavárenského klubu", který tvořili ještě Frank Ramsey a Ludwig Wittgenstein. V předmluvě ke své slavné knize Philosophische Untersuchungen Wittgenstein píše, že za myšlenky v ní vděčí zejména diskusím se Sraffou.

Jeho slavná knihovna obsahovala více než 8000 svazků, v současnosti je její část v knihovně Trinity College. V roce 1972 mu byl udělen čestný doktorát v Paříži a v roce 1976 získal další z univerzity v Madridu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Piero Sraffa na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Potier, Jean-Pierre (1987). Un économiste non conformiste - Piero Sraffa (1898–1983): Essai biographique. Lyon, Press universitaire de Lyon.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]