Picos de Europa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Picos de Europa
Picos de Europa, Lamedo
Picos de Europa

Nejvyšší bod2 648 m n. m. (Torre de Cerredo)

Nadřazená jednotkaKantaberské pohoří
Podřazené
jednotky
El Cornión, Los Urrieles, Andara

SvětadílEvropa
StátŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Map
PovodíEbro, Esla
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Peña Santa

Picos de Europa (Evropské štíty) je vápencové pohoří geograficky se řadící do Kantaberského pohoří a rozkládající se na území tří autonomních společenství Španělska Asturie, Kantabrie a Kastílie a Leónu. Je vzdálené 20 kilometrů od pobřeží Biskajského zálivu.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Picos de Europa je tvořeno třemi vápencovými masivy.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Rozkládá se ploše zhruba 1000 km². Nejvyšší vrchol je Torre de Cerredo (2648 m), průměrná výška pohoří činí 1220 metrů. Celkem přes 200 vrcholů zde dosahuje výšky nad 2000 metrů.

Picos de Europa se geograficky dělí na tři masivy:

  • Skupina Ándara (na východě) je výškově nejmenší, pohoří je ohraničováno řekami Deva a Duje, nejvyšší vrchol masivu je Morra de Lechugales (2 441 m).
  • Skupina Urriello (ve středu masivu) je nejvyšší, nejnavštěvovanější a nejatraktivnější oblast pohoří. Nachází se mezi toky Duje (východ) a Cares (západ). Z dálky viditelný, masivní kužel vrcholu Naranjo de Bulnes (2 519 m) je jasnou dominantou pohoří Picos de Europa. Nejvyšším vrcholem je Torre de Cerredo (2 648 m).
  • Skupina Cornión (na západě) je zakončena na západě dolinou řeky Dobra. Je proslavená především národním parkem Covadonga se svou soustavou jezer zvanou Lagos de Covadonga ležících na vápencovém podloží. Nejvyšším vrcholem skupiny Cornión je Peña Santa (2 596 m).

Ochrana přírody[editovat | editovat zdroj]

Na západě masivu Cornión byl v r. 1918 založen Národní park Covadonga o rozloze 16 925 ha a v roce 1995 byl rozšířena na 64 660 ha. Jedná se o první národní park ve Španělsku založený za účelem zachování zdejších biotopů zahrnujících v sobě vzácnou floru a faunu. V roce 2003 byl Národní park Picos de Europa zařazen do programu UNESCO jako biosférická rezervace.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Turistické stezky v Picos de Europa Archivováno 23. 2. 2020 na Wayback Machine.