phpMyAdmin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
phpMyAdmin
Logo
phpMyAdmin screenshot
VývojářProjekt PhpMyAdmin
Aktuální verze5.2.1 a 4.9.11[1][2][3] (8. února 2023)
Operační systémmultiplatformní
Vyvíjeno vSQL, PHP, HTML, CSS, JavaScript
Typ softwaruNástroj pro správu databází.
LicenceGPL
Webwww.phpmyadmin.net
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Programový systém phpMyAdmin je nástroj napsaný v jazyce PHP umožňující jednoduchou správu obsahu databáze MySQL prostřednictvím webového rozhraní. V současné době umožňuje vytvářet/rušit databáze, vytvářet/upravovat/rušit tabulky, provádět SQL příkazy a spravovat klíče. Jedná se o jeden z nejpopulárnějších nástrojů pro správu databáze. Je k dispozici v 72 jazycích.[4]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Tobias Ratschiller (v té době IT konzultant, později zakladatel softwarové firmy Maguma) začal psát v PHP webový frontend k MySQL inspirovaný MySQL-Webadminem od Petere Kuppelwiesera. Když projekt v roce 2000 opustil kvůli nedostatku času, phpMyAdmin se již stal jednou z nejpoužívanějších aplikací v PHP a nástrojem pro správu MySQL s velkou komunitou uživatelů a vývojářů.

Pro pokračování vývoje zaregistrovala v roce 2001 skupina tří vývojářů – Olivier Müller, Marc Delisle a Loïc Chapeaux – projekt phpMyAdmin na SourceForge a začala vydávat nové verze.

Milníky ve vývoji[editovat | editovat zdroj]

Současný stav[editovat | editovat zdroj]

Produkt, který je dostupný v 72 jazykových mutacích[4], je stále udržován projektem phpMyAdmin, jehož členy jsou Olivier Müller, Marc Delisle, Alexander M. Turek, Michal Čihař a Garvin Hicking.

Obdobné produkty[editovat | editovat zdroj]

Obdobnou funkcionalitu, ale pro databázi PostgreSQL, poskytuje nástroj phpPgAdmin, který původně vznikl jako fork phpMyAdminu, ale nyní je to úplně jiný produkt.

Existuje též phpMSAdmin, který je určen pro Microsoft SQL Server. Přestože má podobný vzhled, s phpMyAdminem nemá nic společného a byl napsán kompletně od základů.

Kompaktní alternativou PhpMyAdmina je Adminer coby jeden cca 150kB skript.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. CONTRIBUTORS, phpMyAdmin. phpMyAdmin 4.9.11 and 5.2.1 are released. phpMyAdmin [online]. 2023-02-08 [cit. 2023-02-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. phpMyAdmin 5.2.1
  3. Download
  4. a b CONTRIBUTORS, phpMyAdmin. Translations. phpMyAdmin [online]. [cit. 2018-11-15]. Dostupné online. (anglicky)