Phorusrhacos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPhorusrhacos
Stratigrafický výskyt: Miocén
alternativní popis obrázku chybí
Phorusrhacos
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída ptáci (Aves)
Řád Cariamae
Čeleď Phorusrhacidae
Rod Phorusrhacos
Ameghino, 1887
Typový druh
Phorusrhacos longissimus
Ameghino, 1887
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Phorusrhacos byl rod velkého nelétavého ptáka, vysokého až kolem 2,5 m a vážícího zhruba 130 kg. Ve své době (spodní až střední miocén) patřil mezi úspěšné masožravce Jižní Ameriky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Byl formálně popsán roku 1887 argentinským paleontologem Florentinem Ameghinem. Slovo phorusrhacos patrně znamená "nositel vrásek" (podle zvrásněného povrchu spodní čelisti). V Česku se „proslavil“ v Zemanově filmu Cesta do pravěku z roku 1955, v kterém pronásleduje hlavní hrdiny.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Měl dlouhé silné nohy, které byly přizpůsobeny k rychlému běhu, a tak mohl uhánět travnatou plání stejně rychle jako dostihový kůň. Phorusrhacos měl maličká, letu neschopná křídla, která při běhu používal k udržování rovnováhy a snad i k nahánění kořisti. Některé příbuzné rody (např. Titanis) však měly zachované přední končetiny s drápy, podobné zakrnělým končetinám tyranosauridů. Jeho zobák byl tak masivní a silný, že mohl drtit kosti. Dosahoval délky až kolem 70 cm. Pravděpodobně se živil menšími býložravými savci Jižní Ameriky, malými příbuznými notostylopse a toxodonta. Příbuzní phorusrhaca žili až do doby před asi 3 miliony let a někteří z nich přešli do Severní Ameriky (kde žili možná ještě v pleistocénu). Phorusrhacos se silně podobal diatrymě, ale zdá se, že tyto dvě skupiny velkých ptáků se vyvíjely odděleně. Přesto jsou vzdáleně spřízněny se seriemami, které žijí v jihoamerických pampách dodnes. Ještě větším zástupcem této čeledi byl rod Kelenken, dosahující výšky až 3,2 metru a hmotnosti asi 250 kilogramů.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]