Phoebastria

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxPhoebastria
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádtrubkonosí (Procellariiformes)
Čeleďalbatrosovití (Diomedeidae)
RodPhoebastria
Reichenbach, 1853
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Phoebastria je rod mořských ptáků z čeledi albatrosovitých. Tato „severní větev“ albatrosů je výjimečná v tom, že její zástupci žijí ve výrazné vzdálenosti na sever od ostatních albatrosů či přímo na severní polokouli.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Taxonomie albatrosů představovala diskutovaný problém již od poloviny 18. století, kdy se začal vyvíjet taxonomický systém. Albatrosi, kteří jsou dnes řazeni do rodu Phoebastria, byli dříve řazeni do rodu Diomedea. Teprve v roce 1996 Gary Nun z Amerického přírodovědného muzea publikoval studii, ve které na základě DNA analýz navrhl rozdělit albatrosy do čtyřech rodů, a sice Diomedea, Thalassarche, Phoebetria a Phoebastria.[1] Toto rozdělení bylo všeobecně akceptováno a běžně se používá.[2]

Rod Phoebastria se v angličtině nazývá North Pacific albatross, čili „severopacifický albatros“ či „albatros severního Tichomoří“.

Seznam druhů[editovat | editovat zdroj]

BirdLife International[3][4] a ACAP[5] rozeznávají následující zástupce rodu Phoebastria:

Fotografie Běžný název Binomické jméno Rozšíření
Phoebastria immutabilis albatros laysanský Severozápad Havajských ostrovů, zvláště ostrovy Midway a Laysan
Phoebastria nigripes albatros černonohý Severozápad Havajských ostrovů, zvláště atoly Kure a Kaʻula
Phoebastria irrorata albatros galapážský Ekvádor a Peru
Phoebastria albatrus albatros bělohřbetý Severní Pacifik

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o statné ptáky s velkými zobáky, velkou hlavou a statnýma nohama. Mají tři prsty, které po celé jejich délce spojuje silná blána. Jejich rozpětí křídel se pohybuje od 190–240 cm a všichni mají krátké černé ocasy.[6]

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

3 zástupci (albatrosi bělohřbetí, černonozí a laysanští) se vyskytují na severní polokouli, pouze albatros galapážský je rozšířen na polokouli jižní. Nicméně Galapágy, které tento albatros obývá, se nachází těsně pod rovníkem a i když se technicky jedná o jižní polokouli, všichni albatrosi hnízdí ve velké vzdálenosti na sever od ostatních cca 18 rozeznávaných druhů. Proto anglický název „albatros severního Tichomoří“.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. NUNN, Gary; JOUVENTIN, Pierre; ROBERTSON, Graham G.; COOPER, John; ROBERSTON, Chris J. R. Evolutionary Relationships among Extant Albatrosses (Procellariiformes: Diomedeidae) Established from Complete Cytochrome-B Gene Sequences. S. 784–801. The Auk [online]. 1996-10 [cit. 2020-12-03]. Roč. 113, čís. 4, s. 784–801. DOI 10.2307/4088857. (anglicky) 
  2. Taxonomy of albatrosses and larger petrels (16th Meeting of the CMS Scientific Council) [online]. Bonn, Germany: Convention on the Conservation of Migratory Species of Wild Animals, 2010 [cit. 2020-12-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Data Zone: Search Results of the term "albatross" [online]. BirdLife International [cit. 2020-12-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. ASKEW, Nick. List of Albatross Species [online]. BirdLife International [cit. 2020-12-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-10-22. (anglicky) 
  5. Fifth Meeting of Advisory Committee [online]. Mar del Plata, Argentina: Agreement on the Conservation of Albatrosses and Petrels, 2010 [cit. 2020-12-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. ROBERTSON, C. J. R. Grzimek's animal life encyclopedia.. Příprava vydání Bernhard Grzimek. Detroit: Gale, 2003. Dostupné online. ISBN 0-7876-5784-0. Kapitola Albatrosses (Diomedeidae), s. 113–116. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]