Přeskočit na obsah

Philly soul

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Philly soul
Původ ve stylechSoul
Funk
R&B
Jazz
Big band
Hudba z Philadelphie
Kulturní pozadíBrzká 1970s, Filadelfie, Pensylvánie, USA
Typické nástrojeSmyčcová sekce - dechová sekce - Vokály
Všeobecná popularitaBěhem 1970s
Odvozené stylyDisco
Regionální scény
Philadelphia

Philadelphia/Philly soul (někdy Sweet Philly, Philadelphia Sound) je odvozenina soulového žánru, která je charakteristická funkovým ovlivněním a bohatým aranžmá s důrazem na hudební pozadí.

Philly soul představuje rozsáhlou orchestrální smyčcovou sekci (obvykle se nahrávek účastnily filharmonické orchestry), rovněž dechovou sekci. Zvonkohra je dalším typickým hudebním nástrojem philly hudby. Obvykle mají zvonkohry i svá soul-jazzově orientovaná sóla.

Tento žánr byl také předchůdcem disco hudby, liší se pouze tím, že zde je více jazzových, popových a R&B prvků.

Jelikož philly soul je zaměřen především na aranžmá a na tom správném "zvuku" a protože spousta kapelníků bylo v "anonymitě" (filharmonické soubory), tento žánr je popisován jako žánr producentů.

Mezi skladatele a producenty žánru patří Thom Bell, Linda Creed, Dexter Wansel, Gene McFadden, John Whitehead, Kenny Gamble, Leon Huff (Kenny a Leon se podíleli na vzniku Philadelphia International Records). Nejvýznamnější kapelou je instrumentální MFSB

Největší hit tohoto žánru byl zřejmě TSOP (The Sound of Philadelphia) (1974) od kapely MFSB.

Tento styl měl také veliký vliv na jiné pozdější kapely z Filadelfie, nejznámější z nich jsou Boyz II Men, Jill Scott, Musiq Soulchild.

Skladatelé

[editovat | editovat zdroj]

Někteří interpreti

[editovat | editovat zdroj]