Přeskočit na obsah

Philip Habib

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Philip Habib
Narození25. února 1920
Brooklyn
Úmrtí25. května 1992 (ve věku 72 let)
Puligny-Montrachet
Místo pohřbeníGolden Gate National Cemetery
BydlištěBelmont
Alma materKalifornská univerzita v Berkeley
Univerzita v Idaho
New Utrecht High School
Povolánídiplomat
ZaměstnavatelMichiganská univerzita
OceněníPrezidentská medaile svobody
FunkceAssistant Secretary of State for East Asian and Pacific Affairs (1974–1976)
Under Secretary of State for Political Affairs (1976–1978)
ministr zahraničních věcí Spojených států amerických (1977)
velvyslanec
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Philip Charles Habib (25. února 1920, Brooklyn, New York25. května 1992, Puligny-Montrachet, Francie) byl prominentní americký diplomat působící ve Vietnamu, Severní Koreji a na Středním východě.

Narodil se v rodině libanonských maronitských křesťanů. Vystudoval Univerzitu v Idaho, kde promoval v roce 1942. Poté nastoupil do armády. Službu ukončil v roce 1946 v hodnosti kapitána. Po odchodu do civilu dále studoval zemědělskou ekonomii v Berkley, kde promoval v roce 1952. Tam byl také přijat na ministerstvo zahraničních věcí USA.

V diplomatických službách

[editovat | editovat zdroj]

Svou diplomatickou kariéru zahájil již v roce 1949. V diplomatických službách pobýval v Kanadě, na Novém Zélandu, v Severní Koreji (dvakrát) a v Jižním Vietnamu. V letech 1967 - 1969 pracoval na americkém ministerstvu zahraničních věcí ve funkci zástupce náměstka ministra zahraničí pro orientální Asii a pacifické záležitosti a byl též členem delegace na vietnamských mírových rozhovorech v roce 1968.

V letech 1971 - 1974 zastával post velvyslance v Severní Koreji, dále v letech 1974 - 1976 působil na místě asistenta ministra zahraničí pro orientální Asii a pacifické záležitosti. V letech 1976 - 1978 pracoval jako státní podsekretář pro politické záležitosti, přičemž byl hlavním americkým vyjednavačem při jednáních o mírové smlouvě mezi Izraelem a Egyptem v Camp Davidu.

Diplomatickou službu Habib opustil po druhém infarktu. V roce 1978 začal vyučovat na Stanfordově univerzitě, ale již v roce 1979 byl znovu povolán do služby jako zvláštní poradce. V roce 1981 byl jmenován zvláštním vyslancem prezidenta Reagana majícím za úkol ukončit boje v Libanonu. Habibovi se podařilo vyjednat příměří trvající tak dlouho, aby odvrátilo zkázu pro obležený Bejrút. V roce 1982 byl Habib za své úsilí oceněn Prezidentskou medailí svobody, nejvyšší oficiální poctou, které se americkému občanovi může dostat.

V roce 1986 byl Reaganem vyslán na Filipíny, aby přesvědčil prezidenta Ferdinanda Marcose o podání demise. Ten samý rok jmenoval Reagan Habiba zvláštním vyslancem ve Střední Americe s úkolem vyřešit konflikt v Nikaragui. O pět měsíců později Habib svou funkci opustil.

Zemřel v roce 1992 na srdeční infarkt během dovolené v Puligny Montrachet ve Francii.

Posmrtná ocenění a pocty

[editovat | editovat zdroj]

V roce 2002 vydal John Boykin Habibův životopis pod názvem Cursed is the Peacemaker. Kniha se velkou měrou zabývá Habibovou rolí zprostředkovatele během První libanonské války v roce 1982.

V roce 2006 se Habibova tvář objevila na americké poštovní známce, jedné ze série věnované čtyřem prominentním diplomatům.

Habibovi věnoval svou píseň Envoy Waren Zevon na svém albu z roku 1982.

Během svého působení na postu velvyslance v Severní Koreji byl Habib hlavní hybnou silou stavby nového velvyslanectví. Později byla tato budova pojmenována Habib House na jeho počest.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Philip Habib na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]